IERINGEN, EEN INLEIDING IERINGEN - 14 - door Gea Klein-Hamming Onderstaand artikel 'Wieringen'door J. Craandijk, uit "Eigen Haard" (een tijdschrift met verhalen over gebieden in Nederland, tegenwoordig zou het een reisgids geheten hebben) is door diverse men sen bij de redactie aangebracht, met de vraag of het in Op de Hoogte kon worden geplaatst. Voordat tot publicatie kon worden overgegaan moest de uitgever worden opgespoord, dit vanwege eventuele auteursrechten. De Historische Vereniging Wieringen heeft toestemming gekregen. Het artikel zal, vanwege de grootte, in delen worden geplaatst. Wie was Jacobus Craandijk? Jacobus Craandijk was naast predikant, hij werkte voor het Neder landse Zendelingengenootschap, actief als wan delaar, schrijver en historicus. Hij stamde uit een oude Amsterdamse familie, een zekere Pieter Craandijk is in het jaar 1664 uit Rede (achter Bocholt in het Munstersche) naar Amsterdam gekomen en heeft er het klein poorterschap ver kregen. De Craandijken behoorden als damast wever, grutter, metselaar en bouwkundige of wel als houtkoper tot de nijvere burgerij der welva rende koopstad, en kwamen in 1796 door het huwelijk van Pieter Craandijk Alexandersz. met Anna Vissering tot welvaart en aanzien. Van Pie ters zoon Pieter Jr., geboren op 9 juni 1800, ge trouwd in 1826 met Maria van Coppenaal, was Jacobus het vijfde kind. Hij werd geboren op 7 september 1834. De familie woonde 's winters op de Keizersgracht bij de Heerenstraat, 's zo mers buiten de Zaagpoort, waar vader Craan dijk, houtkoper en eigenaar van schepen, in de "Boterton" zijn handel dreef en zijn zaagmolens had. Hier bracht de jonge Craandijk de eerste ja ren van zijn leven door, opgroeiend deels als een welopgevoede stedeling, deels als een vrij buiten kind, zwervend over de paden en werven en langs de sloten van de Amsterdamse buitensingels. Zijn eerste onderwijs genoot hij van een gouverneur. Van dit een en ander, van deze in vrijheid ge sleten jeugd, die geen andere tucht kende, dan die van het gezin, misschien ook van zijn verkeer op grootvaders buitenverblijf "Hofslot" bij Soest, heeft Craandijk dien zin voor "buiten" en voor zijn persoonlijke vrijheid opgedaan die hem le venslang hebben gekenmerkt. Hij bezocht in den Haag het gymnasium met het voornemen, predikant te worden bij de Doopsgezinden, tot welke gezindte de Visserings, de Coppenaals en de familie Cool met vele hun verwante families behoorden maar zijn voorkeur ging uit naar wan delen en schrijven. En zo bezocht hij rond 1880 Wieringen. Craandijk overleed op 77-jarige leef tijd. Uit 'Eigen Haard', een geïllustreerd Volkstijdschrift uit 1885. Onder redactie van H. de Veer, ds. E. van der Veer en Ch. Rochussen. doorj Craandijk "Laag water" - Van den hoogen, zworen zeedijk, die den Anna Paulowna-polder beschermt, overzien wij een archipel van kleine grijze en zwarte eilandjes, door smalle en blijkbaar ondiepe waterloopen, van elkander gescheiden. Eenige takken steken boven den modder uit, eenige tonnen drijven, of liggen vast in het slijk. Op vrij grooten afstand ligt een scheepje voor anker en in een vlot gaand bootje nadert de schipper, eerst roeiend, straks bomend, het smalle trapje dat langs de zware steenglooiing van de dijkkruin naar beneden leidt, maar nog vrij hoog boven den met zwart zeewier bedekten grond, plotseling ophoudt. 't Is helder weer en er waait een flinke noordoos ten wind, die op zee de witte koppen vroolijk doet opspringen. Slechts langzaam komt het schuitje vooruit, 't Is te zien, dat het gevaar van vastra ken niet denkbeeldig is. Zorgvuldig moet de be stuurder opletten, dat hij de geul, waar nog juist genoeg water staat, niet verlaat en - wat wij van hier nog niet zoo goed kunnen opmerken - het dicht ineen gegroeide wier, waarin het vaartuigje zou kunnen vastraken, heeft hij te vermijden. Wij treffen het op dit uur en met dezen wind niet uitermate gunstig. Het doel van onzen tocht, het Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 16