- 102 - door Ing. H. van der Haven Excellent onderzoek van de planoloog Henk Schoorl naar de vorming van de drie Wadden eilanden, Texel, Vlieland en Terschelling, heeft ge leid tot het vastleggen van zijn studie, rond glo baal vijf momenten in de tijd. Achtereenvolgens heeft hij genoemde momenten bepaald op: de Romeinse Tijd ca 800 n.C. ca 1000 n. C. ca 1350 n.C. 1550 n.C. Vervolgens heeft hij vier boeken geschreven, waarin hij naast vermelding van feiten ook zijn zienswijzen heeft gebundeld die hij groepeerde onder de naam De Convexe Kustboog. In deel 1 zijn in vijf constructietekeningen de hiervoor genoemde momenten uitgewerkt op de pagina's 19, 22, 24, 26 en 28 van het boek. Over Wieringen heeft Henk Schoorl weinig op gemerkt, het past ook niet in De Convexe Kust boog, het is niet ontstaan door afzettingen van zeezand; WIRINC lag er al toen de andere ei landen nog moesten worden gevormd. De con structietekeningen geven gelukkig wel inzicht in de ontwikkelingen van het omringende gebied naar de Zuiderzee en Waddenzee. Wanneer WIRINC aan zee kwam te liggen en koopvaarders op volle zeilen langs 'd Oever scheerden, enzovoorts. Constructietekening 3, ca 1000 n.C. laat het door schippers aangeduide 'diepe meer' ten zuiden van Wieringen zien. In mijn eerste stukje van WI RINC heb ik het bestaan van een diep meer ten zuiden van WIRINC kunnen bevestigen, doch de diepte zal naar mijn schatting minder dan 8 m.-NAP geweest zijn. Henk Schoorl heeft dit diepe meer op de constructietekeningen 1 en 2 niet ingetekend, echter mijns inziens is ook toen dat diepe meer er geweest. Bewoners van WIRINC van voor en na de Romeinen zullen hier zeker hebben gevist, terwijl de landstreek rondom be stond uit een dik veenpakket. Na de Romeinse Tijd, naderend tot ca 800 n.C. kwam WIRINC aan de oostpunt bij d'Oever aan de afwaterings- stroomgeul te liggen van Almere naar de Flie. Daar moet de Frankische machthebber Karei Martel ook reeds gebruik van hebben gemaakt om WIRINC met zijn vloot te bezoeken in 734 n.C. Hij versloeg de Friezen on der Bubo aan de rivier de Boorne en ver woestte een aantal 'heidense' tempels. De Friezen hebben zich toen voorgoed aan het Frankische gezag onderworpen. Zijn troepen hebben de Friese zeerovers in Westergo en Oostergo een geweldige ne derlaag toegebracht: men noemde Karei Martel in Europa 'de Strijdhamer'. Dat WIRINC bezocht werd door de vloot van Karei Martel, geeft wel te denken in dit verband, hij was goed geïnformeerd! Alle niet benoemde eigendommen wa ren van de keizer en daaruit schonk hij enige Koninklijke Goederen te Stroe aan zichzelf. Die hadden dus koninklijke be scherming. Meestal moest daar jaarlijks met goederen voor worden betaald. Was dit een afkoop van strandvonderij? De noordelijkste houten kerkjes die door Willibrord, aartsbisschop der Friezen, is gebouwd stonden te Heiloo en Petten. De stamverwante verbindingen van de bewoners van WIRINC liepen naar het tekening 3 - Ca. 1000 |an Wirinc naar Wieringen (deel 3) plelsl oude duinen, etrandwallen jonge duinen kweldera en kleidekken, rout of brak,boven hoogwater oudere kwelders kleidekken, niet neer overstroomd Wadden Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 8