- 99 - IT DE OUDE DOOS door Ds. Henk Broer Enkele weken geleden ontmoette ik de heer Simon Wigbout uit Hoorn. Hij kwam mij spre ken over het grafmonument dat op de (sinds 1939 algemene) begraafplaats recht tegenover de werkkamer van de pastorie lag, aan de noordzijde van de Hippolytuskerk. Het was het - inmiddels vervallen - grafmonument van de "drie Wigbouten", daterend uit 1901. De heer Wigbout gaf mij een korte beschrijving van wat zich had afgespeeld: Door een strenge winter was de Zuiderzee rondom Wieringen dichtgevroren. Het was toentertijd een fa milie-eer om als eersten over het ijs naar de vaste wal te schaatsen. De familie Wigbout had deze oversteek meerdere keren gemaakt. Ook op 16 januari 1901 zou het plaatsvinden. Deelnemers waren: grootva der Pieter Wigbout 68 jaar), zoon Jan Wigbout 44 jaar), kleinzoon Pieter Wigbout (15 jaar) en buur jongen Jan Kraan (18 jaar). Deze onderneming is tragisch verlopen. Alle vier zijn tegelijk door het ijs gezakt en verdronken. Op 17 januari 1901 werd duidelijk dat er geen overlevenden waren. Vissers van Wieringen en de Marine deden naspeu ringen. Resultaat: nihil. Er ging een schok door de be volking van Wieringen n. a. v. het dramatische einde van de schaatstocht naar Kolhorn. Er hadden twee slachtoffers meer kunnen vallen: nl. Simon Wigbout (broer van Pieter Wigbout) en de hervormde predi kant ds. Bax. Eerstgenoemde voelde zich niet goed. Had hij een voorgevoel omtrent de risico 's? De vrouw van de predikant had niets op met een dergelijke schaatstocht en zette daarom de wekker verkeerd, zodat haar man te laat op het ijs verscheen. Aldus ontkwamen beiden aan de dood. (En dit feit heeft diepe indruk op Bax gemaakt!, HB) Daarna moest men afwachten tot de. stoffelijke over schotten ergens zouden aanspoelen. De laatste werd in mei van dat jaar gevonden bij de Friese kust. Ds. Bax heeft de uitvaarten geleid. Vervolgens werden gelden ingezameld voor een waardig grafmonument van de hervormde kerk te Hippolytushoef De wedu we van grootvader Pieter Wigbout, Dieuwertje Kok, is op 2 maart 1901 van verdriet gestorven en is op dezelfde plaats begraven. Ds. Bax heeft in de Wieringer Courant van 18 april 1901 "op verzoek van Mej. A. Wigbout" een woord ter nagedachtenis aan de verongelukten geschreven, getiteld "Weemoedsvreugde", een nogal cantecleriaans aandoend en erg lang rijm. De heer Simon Wigbout deed het me toekomen. Daaruit een kort fragment: "O, booze zee, wat waart gij wreed vooral voor d oude Die man en zoon en kleinzoon en vriend u toevertrouwde, z 'Is thans vervuld, haar wensch, thans sluimert z' aan de zijde van hem, dien wreede zee toch eind'lijk wedergaf. Thans zijn zij weer vereend, om nimmermeer te scheiden, terwijl een groene zode rust op hun beider graf" Op 30 mei 1901 verscheen nog een naschrift in de Wieringer Courant: "De zee gaf weer, wat z' in haar schoot Vier maanden hield verborgen. Toen z' eind 'lijk ook den vierde bood. Verdween het tobbend zorgen. En 't droeve hart, na vreeslijk lijden Mocht zich in rusten thans verblijden. Nu rusten zij allen op 't eiland in 't graf Vier lijken van mannen, hoe wreed ons ontnomen. Verhoord werd de wensch, die veel onrust ons gaf Wat gij, O zee, ons naamt, is eind'lijk weêrgekomen" De heer Wigbout (en verdere familie) gaf mij aan het plan te hebben het monument voor de "Drie Wigbouten" te laten restaureren. Het zou immers historische betekenis kunnen hebben. Dat kost 9.500, -. De steun van de gemeente Wieringen (bij tekening door wethouder Elbert Volkers) heeft hij al. Ik heb toegezegd dat ook ik - hoewel het monu ment zich strikt genomen niet meer op kerkelijke grond bevindt - wel een aanbeveling zou willen plaatsen in dit blad. Ik wijs u dan ook op het banknummer: 14.37.28.482 t.n.v. S. Wigbout, Oliemolen 153, 1622 JS Hoorn, o.v.v. "Grafmo nument Drie Wigbouten". (Overgenomen uit DUBBELSPOOR, kerkblad voor de Protestantse Gemeente te Wieringen, met toestemming van ds. Henk Broer) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 5