ERSTFEEST IN DE NlCOLAASKERK - 131 - door Trijnie Kuut-Wiegman In de laatste donkere maanden van het jaar is ons kerkje verlicht. Het schijnsel verspreidt zich als een warme gloed over de omgeving uit. Hier vierden de kinderen van de zondagsschool uit Wes- terland kerstfeest. Lang van te voren verheugde je je daar al op; er was toen immers niet zoveel te beleven. Uit de verte zag je door de hoge kerkvensters de grote verlichte boom al staan. Deze reikte zowat tot aan de spanten. Heerlijk rook die dennengeur als je de kerk binnenkwam. Kleine PietjeTijsen (vanTrijntje Kraak), de krui denier moest hoog de trap op om de vele echte kaarsjes aan te steken. Later werd dit gedaan door Jan Vermeulen (groenteboer), die toen koster van de kerk was. Jan durfde door hoogtevrees de trap niet op. Toen nam zoon Wim de bovenste licht jes voor zijn rekening. Altijd stond er een emmer water in de nabijheid, voor het geval er iets mis ging. Op zo'n eerste kerstavond was de kerk tot aan de laatste stoel en bank bezet. Wat had je veel te bekijken, die indrukwekkende versierde boom, met daaronder hoog opgestapeld de kleurige ingepakte kerstgeschenken. Wat was het stil en sfeervol als in de slechts door kaarsen verlichte schemerige kerk het aloude verhaal van Maria en Jozef werd verteld, soms even verstoord door het flikkeren van een kaars die door zijn tijdsduur heen was. Uit een grote ketel werd warme cho colademelk geschonken, niet in plastic bekertjes, maar in door ons zelf meegebrachte kopjes. In het kleine keukentje bij de ingang van de kerk stond nog een houten kistje waar reservekopjes in werden bewaard. Vanaf een groot dienblad mochten we een kerstkransje uitzoeken, werd het die met nootjes of met suiker? Er werd gebeden voor de vrede, hoe actueel ook nu nog. De ruimte onder de eeuwenoude gewelven werd gevuld door de klanken van heldere kinderstem men die Stille Nacht zongen, begeleid door het orgel op het bal kon. De spanning werd voelbaar als onze naam werd afgeroepen en we met rode konen ons kerstgeschenk in ontvangst mochten nemen. Meestal was dat een boek (kleur) met een appel of een mandarijn erbij. Blij en opgetogen liep je daarmee dan de koude winter avond in, af en toe een huppeltje omdat de eerste sneeuwvlokken op je warme snoet uiteenspatten. Thuis nestelde ik me met het pas gekregen klei nood, voorzien van de titel 'Daantje en Grietje' op de rieten poef voor de kolenhaard, die hoog werd opgestookt, zodat de snorrende dansende vlammen gloeiden door de mica ruitjes. Wat had je in zo'n kindertijd dan nog te wensen. Trou wens, de 'Daantje'-boeken, geschreven door Le onard Roggeveen, waren in de jaren vijftig erg populair. Velen zullen er nog nostalgische herin neringen aan bewaren. En zo loopt onze levens- klok gestaag verder. Op de pendule van weleer zouden de wijzers nu ruim een halve eeuw later aangeven.Toch kon de tijd dat kind van toen niet helemaal wegtikken. De laatste jaren is het kerstfeest in de Nicolaas- kerk met hulp van velen weer in ere hersteld. Misschien dat er nu een wat eigentijdse invul ling aan wordt gegeven, maar de kinderen zullen er vast voor later net zulke mooie herinneringen aan houden als wij. Allemaal fijne feestdagen gewenst. Trijnie Kuut-Wiegman "O1 K <3 Q Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 37