- 120 - In dat kleine huisje in Oosterland kon ons huisraad lang niet geborgen worden. Het grootste deel kwam in een lege winkel bij Annie Slagboom. De piano is er aldoor gebleven. De rest ging later in het huis van Maars aan het Skepenpodje. Toen de Duitsers dat huis moesten, ging het huisraad in een leeg lokaal van de oude school in Oosterland. Eén nacht heb ik daar geslapen uit vrees voor razzia's. We waren nog niet aan het eind. De Duitsers vorderden de school. Wij sjouwden onze spullen in de kerk daar, naast het orgel. Daar bleef het, tot Bram Koorn met paard en kar het weer terug bracht naar de Zwinstraat. En dan wordt het zaterdag 5 mei 1945. Al voor 7 uur sta ik met nog enkele anderen op melk te wach ten bij boer Meyert Heyblok. Het is een prachtige dag. Dan ineens wordt uit de Oosterlander toren onze Nederlandse vlag gestoken. Mijn gevoel kan ik niet onder woorden brengen. Ik ga zo gauw mo gelijk naar huis, trek Henk van zijn bed, neem hem mee naar buiten en wijs hem de vlag. Onze vlag. Voor het eerst van zijn leven, 4 'A jaar oud, ziet hij onze vlag. Om nooit te vergeten, zo'n moment. Het duurt niet lang, die vreugde. De Grüne Po lizei komt. Buurman Sikkema moet de vlag van de toren halen en wordt bedreigd. Als ik vraag, wat er eigenlijk aan de hand is, krijg ik alleen een bars: "Sie kommen noch an der Reihe". Ik ga dan maar een straatje om. Het loopt met een sisser af, de Duitsers hebben zich overgegeven. Maar de schrik zit er in en die dag kunnen we de grote blijheid en vreugde niet weer zo terug vinden, ondanks een jeep met Canadezen die middag. Pas dinsdag 8 mei ko men de Engelsen de bezetting overnemen. Wij vie ren bij meester Kuiper in huis onze bevrijding met Engelse soldaten, die drank en sigaretten meenemen. Een beklemming valt van ons af. Ja, we zijn vrij, we mogen weer zeggen, wat we willen. Op het land tussen de school en de Gasthuisweg, nog geheel onbebouwd, bivakkeren de Engelsen. In de Zwinstraat lopen nog Duitse soldaten en volgens Si mon Kooy houdt daar dan ook het mensdom op. De kinderen krijgen van de Engelsen een witte boterham met jam. Dat zullen ze zich altijd herinneren. La ter worden de Duitsers krijgsgevangen weggebracht naar Duitsland. De Engelsen blijven nog enkele weken, ook in school en ons huis. En als zij weggaan, is er een leegte. Het feest is gevierd. Het gewone leven moet weer beginnen.' Met dank aan de oud-leerlingen voor hun medewerking en het beschikbaar stellen van foto's. Winter 1947-1948. Schaatsen op de Hofmanshaven. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 26