-118- Nederlandse soldaten op het schoolplein van de O.L.S., mei 1940, met het hondje "Nellie" van de vaandrig. Annie ging op 1 april 1942 naar school en kwam in de eerste klas bij juffrouw DeWit. De klas zat in het lokaal op zolder. In het schooljaar 1943/1944 werd het begin van het schooljaar verplaatst van 1 april naar 1 september. Annie was linkshandig en moest op school verplicht rechts leren schrijven. Dat kostte haar veel moeite en lukte niet zo goed. Door de oorlog waren er perioden waarin de school niet normaal kon worden gebruikt. Af en toe werd een paar weken les gege ven in het café van Ab Klein. De tweede klas ontbreekt op haar rap port. Na de bevrijding kon het gezin naar hun woning terug. Annie sliep nu weer in haar eigen kamertje, dat aan het kolenhok grensde en waar ze 's morgens om 7 uur wakker werd als Ma van Kees van Maartje kolen schepte om de kachels aan te maken. In het schooljaar 45/46 kwam ze in de derde klas bij meester Schutte, daarna in de vierde bij mees ter Kuiper. In de vijfde en zesde klas kreeg ze les van haar vader. Door de oorlog moesten de schoolreisjes ook aangepast worden. Annie heeft vier schoolreisjes meegemaakt, samen met de kinderen van de Christelijke school. Een school reisje met de bus naar Gaasterland, dat eindigde met de terugkomst in een veewagen, omdat de bus pech kreeg en door gebrek aan onderdelen niet gerepareerd kon worden. Ook een keer met de trein vanuit Anna Paulowna naar Arnhem, en een schoolreisje naar Amsterdam en Schiphol. Toen kon een groepsfoto worden gemaakt bij een vliegtuig. Door de schaarste in en direct na de oorlog werden er geen klassenfoto's gemaakt. Het was ook verboden om Koninginnedag te vie ren. Na de bevrijding kon er voor de eerste keer een groot bevrijdingsfeest gevierd worden. De school had geen gymnastieklokaal, maar meester Jofriet stimuleerde toch het beoefenen van sport bij zijn leerlingen. In de zomer gingen ze naar het voetbalveld om te handballen en te voetballen voor het schoolvoetbaltoernooi. In de winter gaf hij, zodra het kon, ijsvrij en organi seerde hij samen met IJsclub Voorwaarts schaats wedstrijden op de Hofmanshaven. In de oorlog heeft Annie, door het steeds dreigen de gevaar, niet van onbezorgde schooljaren kun nen genieten. Ondanks het aangepaste lesrooster konden de leerlingen toch na de gebruikelijke zes jaar van school af en naar het vervolgonderwijs. Het huis in het midden was in de oorlog eigendotn van defam. Sikkema. Het werd iti tweeën bezvoond. Aan het eind van de oorlog woonde aan de achterzijde de fam. Jofriet. Links achter het huis staat de oude Oosterlanderschool. Het huis stond aan de Kerkweg direct naast het kerkhof. Het is gesloopt en daar is nu een parkeerterrein, (foto collectie Henk Braad) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 24