- 117 - in de klas bij juffrouw Schuyff. De eerste hoofd onderwijzer was meester Juisting. Op Oosterland werd in schriften geschreven, maar in de nieuwe school uit zuinigheidsoverwegingen de eerste tijd met de griffel op een lei. Er werd godsdienston derwijs gegeven, op het rapport stond het vak Bijbelse geschiedenis. De schooldag begon met gebed en eindigde met dankgebed. Op maandag ochtend lazen de kinderen om beurten voor uit de Bijbel. Het bleek dat de school in een behoefte voorzag, er kwamen zoveel leerlingen dat er twee keer een lokaal aan de noodschool bij gebouwd moest wor den. Er kwamen leerkrachten bij. Teun heeft les gehad van meester Ooijevaar, juffrouw Voerman, meester Eendebak, meester Winter, meester Slik en meester van Steenbergen. Op het hoogtepunt van het ruimtegebrek zat Teun in een lokaal met daarin 60 kinderen en 2 leerkrachten. Er werd besloten om de Rooms katholieke kinderen naar de openbare school te sturen. Na protesten van Juni 1949 -Vl.n.r. de onderwijzers van de O.L.S. Jofriet, Douma,jufT. Bosker, Mannessen. de pastoor ging dit niet door. Inmiddels werd een nieuw schoolgebouw met drie lokalen aan de Zwinstraat gebouwd. Op 6 april 1932 werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Toch was dit niet voldoende om de houten noodschool af te schaffen. Het leerlingenaantal was zo hoog dat er twee lokalen van in gebruik moesten blijven. Net als op de openbare school waren er de geza menlijke schoolreisjes, de viering van Koningin nedag en Sinterklaas en het schoolvoetbal. In die tijd was er leerplicht tot en met 13 jaar. De meeste kinderen werden in de 7e klas 13 jaar en gingen dan van school af. Teun was al op zijn vijf de jaar naar school gegaan en moest nog een jaar in de 8e klas blijven. Er waren toen twee leerlin gen in die klas. Daarna ging hij van school af en werd leerling bij timmerman Hermans. Sobere schooljaren door de oorlog Met medewerking van Annie Klein-Jofriet Annie Klein-Jofriet is de dochter van meester R.(Roelof) Jofriet, die 38 jaar hoofdonderwijzer van Om de Oost is geweest. Haar vader werd in Middelie geboren. Hij behaalde in 1926 zijn on derwijzersakte te Zaandam en in 1929 de hoofd akte te Haarlem. Het was in de crisisjaren moei lijk om aan het werk te komen. Door de slechte tijden werden de klassen vergroot en honderden leerkrachten ontslagen. De eerste jaren na het behalen van zijn akte werkte meester Jofriet als tijdelijke leerkracht op diverse scholen. Toen hij werd benoemd als hoofd van een kleine school met bijbehorende woning in Heerhugowaard, kon hij met zijn verloofde trouwen. De school werd echter opgeheven doordat het leerlingen aantal terugliep en beneden het vereiste aantal kwam. Het eerste schoolhoofd van Om de Oost was meester Lammers. Na ruim een half jaar ging hij weg en meester Jofriet solliciteerde naar de vrijgekomen plaats. Hij werd benoemd en in no vember 1933 verhuisde het echtpaar Jofriet met hun drie maanden oude zoontje Arie naar Den Oever. In het nieuwe huis werden in 1936 Annie en in 1940 haar jongste broer Henk geboren. In de oorlog is de school met onderwijzerswoning meerdere keren gevorderd om soldaten onder te brengen. Meester Jofriet heeft de gebeurtenissen uit die jaren zelf beschreven in zijn memoires. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 23