- 113 - gauw ook Gronings te praten. Na twee jaar in de oude school op Oosterland was de nieuwe open bare school aan de Zwinstraat klaar. Het derde schooljaar begon voor Nan en Grie in de nieuwe school. Ze kwamen in de klas bij juffrouw Hobo ken. In de hogere klassen kregen ze les van mees ter Kuiper en daarna van meester Jofriet. De nieuwe school was een modern gebouw, Klassenfoto O.L.S., 1935: Boven v.l.n.r.: Miek Poppen, ,Albertje Kuiper, Gré Kaan, Marie Wagemaker, meester Kuiper, Klaas de Jong, Bart Benedict, Simon Koorn, Ab Tolhuis, meester Jofriet, Stejfen de Jong, Nan Rotgans Ezn, Nan Keizer. Middelste rij: Cobie Hegeman, Betje Wagemaker, Trijnie van Hiltje) Bakker, Nan Rotgans Nzn, Miek Smit, Jaap Tijsen, Piet Lont. Onderste rij: Grie Omis, Annie Willems, Marie Ver poorten, Marie Hegeman, Wim Wit, Nan Rotgans Pzn, Weert Metselaar, Kees Rotgans Pzn, Eb Bakker, Wiggele Akkerman, Klaas de Jong, Gerrit Dekker, Theo Heijligenberg. De onderwijzers van de O.L.S. Schutte, juf De Wit, Kuiper en Jofriet, omstreeks 1940 maar zonder centrale verwarming. De kachels in de klassen werden gestookt door Ma (van Kees van Maartje) Tijsen, die schoolschoonmaakster was. Even verderop in de Zwinstraat was het jaar daarvoor ook het nieuwe gebouw van de Christelijke school in gebruik genomen. De schooltijden van de scholen waren ver schillend om ruzies tussen de kinderen te voorkomen. De scho len werkten samen om schoolreisjes te organi seren. Om de kosten te drukken huurden ze sa men een bus. De laag ste klassen gingen naar Bergen en Schoorl. De middelste gingen naar Amsterdam voor een rondvaart door de grachten, naar die rentuin Artis en naar Schiphol. De oudste kinderen gingen voor twee dagen op de fiets naar Schoorl, waar ze in de jeugdherberg logeerden. Dat waren hoogtepunten van het schooljaar, al weet Grie ook nog van een schoolreisje toen het zo regende dat haar nieuwe bloesje net zo rood werd als haar jasje. Op 31 augustus was koningin Wilhelmina jarig en dan werd op alle scholen Koninginnedag ge vierd met een optocht van versierde fietsen en kinderspelen. Een ander hoogtepunt was het Sinterklaas feest, met Sint en Piet op school. Er kwam ook een schoolarts op school om hun ge zondheid te controle ren. Een schooltand- arts was er toen nog niet. Voor controle van het gebit ging je naar café Tante Pietje, waar de tandarts spreekuur hield. Op school wer den geen godsdienst lessen gegeven. Ouders die dat wilden stuurden hun kinderen naar de zondagsschool in de kapel. Nan ging ook naar de zondagsschool en kreeg een cent mee voor in het collectebusje. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 19