4 4 - Ill - Toen de school werd geopend, werd de school van Oosterland 'gedeeld'. Zowel de openbare la gere school in Oosterland als die in Den Oever kreeg honderd leerlingen. Er waren in de nieuwe school drie leerkrachten: meester Kuiper, mees ter Jofriet en juffrouw van Hoboken. 1937 - Coba, Pietje en Jannetje Hegeman. Den Oever groeide snel, mede door een storm vloed in 1936, waardoor de woonketen in Oos terland onder water kwamen te staan. De ver vangende woningen kwamen in Den Oever, waar op 7 december 1936 het aantal van 122 leerlin gen werd bereikt. Dat was voldoende voor een vierde leerkracht. Die kwam ook, in de persoon van meester Schutte, zij het pas twee jaar later. Een vierde lokaal, dat vlotte ook al niet zo. Reden van dat alles was, dat werd verondersteld, dat de Zuiderzeewerkers na afloop van de werkzaam heden wel weer naar elders zouden vertrekken, maar dat aantal was veel minder het geval dan werd gedacht. Vervolgens was er de oorlogsdrei ging. Er zou voorlopig niet meer gebouwd wor den. Schutte gaf les in een houten noodschool, die er nog stond als voorloper van de Christelijke school. Nadat die niet meer gebruikt kon wor den, werd er les gegeven op zolder. In de oorlogsjaren kon er niet altijd les gegeven worden. Het gebouw werd enkele malen gevor derd door de Duitsers. In de winter van 1945 46 waren de brandstoffen op rantsoen en kon er maar in twee lokalen tegelijk worden gestookt. Daarin kregen de klassen om beurten les. Ge schat wordt, dat in de oorlogsjaren en de winter daarna ongeveer een jaar aan schooltijd verloren is gegaan. In 1950 daalde het aantal leerlingen, waardoor het weer een driemanschool werd maar in 1957 stroomden de babyboomers in. Opnieuw was uitbreiding nodig, maar van het Rijk mocht de Gemeente niet meer dan vier en een half procent rente betalen. Voor dat tarief was er geen geld te krijgen. Reden waarom geld werd geleend van de Oeverse gemeenschap, om het lokaal alsnog te kunnen betalen. Later ging het allemaal wat be ter: In 1969 kwam er een vijfde lokaal bij. Meer ruimte voor aanbouw was er niet. Voor het zesde lokaal, een gemeenschapsruimte en een perso- neelskamer werd het woonhuis van hoofdonder wijzer Jofriet opgeofferd. Hij verhuisde naar een bungalow aan de Oosterkruisweg. In 1977 kwam er aan de achterkant van de voormalige woning nog een lokaal bij. Een eigen gymlokaal heeft de school nooit gehad. Bij de wet van 1920 mocht er lichamelijk oefe ning worden gegeven, maar het hoefde niet. Toen de school werd gesticht, was het geven van gym nastiekles dus nog niet verplicht. Als de school dat zo graag wilde, moesten die leerlingen maar naar Hippolytushoef komen. De conclusie luidde dan ook: Er is een mooi gymlokaal in Hippoly tushoef, we gaan voor ons goede geld toch zeker niet nog een gymlokaal bouwen. De ouders liet dit alles niet onberoerd. Op een ouderavond in 1956 zei een van hen: "De jeugd moet naar Hippo en de ouden van dagen naar Den Oever." Toen het sportcomplex in Hippolytushoef klaar was had de burgemeester namelijk aan Den Oever een bejaardenhuis beloofd. Later werd de lichame lijke oefening wel verplicht en werd er buiten op het schoolplein gegymd of in de zaal van hotel Wiron. Pas toen in de jaren zeventig de sport zaal 't Kroaienest van de grond kwam, begon het erop te lijken. In 1983 bestaat de school 50 jaar en telt 206 leer lingen. De komende jaren zullen zich kenmerken door bezuinigingen en inkrimpen van voorzie ningen. Ondanks de grote werkeloosheid denkt het kabinet aan uitbreiding van de groepen, weer vollere klassen. Allerlei maatregelen zijn te ver wachten, gedicteerd door de economische toe stand waarin het land zich bevond. De school kreeg vanaf 1983 een ander gezicht. Samensmel ting van het kleuteronderwijs en de lagere school, kregen vorm in de basisschool, waarna de lagere school niet meer als zelfstandige school bestaat. Was het vak van onderwijzer tot die tijd nog een full time baan, na de samensmelting kwamen de deeltijdbanen in het onderwijs en er kwamen meer vrouwelijke onderwijzers. Momenteel telt de school twaalf leerkrachten, waarvan een groot Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 17