-110- De Christelijke School te Den Oever. De toeloop van kinderen is in 1931 zo groot dat men tijdelijk kinderen moest onderbrengen in het tehuis voor Zuiderzeearbeiders. Er wordt voor deze leerlingen een vierde lokaal gebouwd. De opening van deze nieuwe school voor Chris telijk Nationaal Onderwijs wordt officieel op 6 april 1932 verricht. De feestelijkheden worden gevierd in de grote zaal van het ChristelijkTehuis aan de Gasthuisweg. Burgemeester Kolff neemt tijdens de openingsceremonie het woord namens de Gemeente. "Het is een gedenkwaardige dag, het is namelijk de eerste Bijzondere school op Wieringen. Hoe is het mogelijk in een gemeente met minstens zesduizend zielen. Zijn de toestanden op Wieringen dan zo ver anderd? Inderdaad de toestanden zijn hier radicaal veranderd. Hoe komt dat? Door het grote nationale werk, de Zuiderzeewerken. Voor deze mensen en door deze mensen is deze Christelijke bijzondere school mogelijk geworden. De vraag is echter wat zal er ge beuren wanneer deze mensen binnenkort van Wierin gen zullen verdwijnen? Deze school is niet gebouwd voor heden maar ook voor de toekomst. Daarotn zal mijn laatste wens zijn, dat het zal blijken dat deze school in de toekomst zeer zeker in de behoefte zal voorzien". Ook hoofdonderwijzer Juisting kreeg het woord, "Ik hoef niet te zeggen dat het voor mij een dag van betekenis is nu we met onze school overgaan van hout op steen. Deze overgang is meer dan een wisseling al leen, het is niet te vergelijken met het aantrekken van een nieuwe jas als de oude versleten is. Onze school was een houten gebouw, er zijn hier op Wieringen vele houten huizen. Wie ergens maar voor korte tijd is, metselt zich niet zo vast. Nu was onze school ook een houten huis, niet omdat het tijdelijk zou staan maar omdat wij ons houten huis het beschei den begin was. We zijn in november 1929 onze school begonnen met 87 leerlingen, voor 1 janu ari 1930 was de 100ste leerling ingeschreven. We zijn 1930 begonnen met 4 leerkrachten, in 1931 waren het er 5. Ook het aantal lokalen breidde zich steeds meer uit, tot uiteindelijk 4. We hadden eerst gehuurde school banken vanuit Den Hel der, daarna afgedankte schoolbanken uit Schevenin- gen. Dit alles is nu voorbij, ik zie de overgang van hout naar steen dan ook symbolisch. Ik hoop dat het Christelijke geloof zich op Wieringen kan nestelen." Naast hoofdonderwijzer Juisting waren juffrouw A.P. Robbers-Schuyff, afkomstig uit Alkmaar, meester Winter, meester Eendebak en juffrouw Voerman de eerste leraren. Een leuke bijkom stigheid is dat het echtpaar Eendebak-Voerman elkaar op de school heeft leren kennen. In 1933 wordt er een nieuw bestuur gekozen; O. Deen, voorzitter, dhr Meeger, secretaris, dhr van Kalsbeek wordt de penningmeester en tot leden worden gekozen C. Wor, Guldemeester en Lan- dolt. De leden J. Laan, Bosma en Timmerman treden af. Na de beginperikelen heeft de school, eerst genaamd 'de Haven' later 'de Branding', zich in de loop der jaren bewezen. In 2007 be stond de school 75 jaar. Het gebouw van de O.L. School werd ontworpen door het Helderse architecten bureau Peters Baanders. De aanbesteding was op 14 juni 1932 en het werd gegund aan de op Stroe gevestigde aannemer Boersen. Het was een zeer modern schoolgebouw voor die tijd, fris van uiterlijk, onder andere door het niet eerder vertoonde gebruik van gele stenen en stalen kozijnen, en het kreeg daardoor ook veel bekijks. Gerust mag van een architectonische bezienswaardigheid worden gesproken. Zelfs buitenlandse toeristen keken er de ogen uit. Het gebouw bestond uit drie schoollokalen en een woning voor de bovenmeester. De school stond toen nog aan de zuidrand van het dorp. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 16