- 109 - In 1924 gaan er al stemmen op om een Chris telijke school te stichten maar de belangstelling was nihil. Bijzonder onderwijs lag zeer gevoelig op Wieringen, de toenmalige gemeenteraad was geen voorstander van aparte scholen. Ds. H.J. Winter memoreerde daar in zijn openingswoord, in april 1932, regelmatig aan. Hij waardeerde daarom de kracht en het doorzettingsvermogen van het verenigingsbestuur. Februari 1929 wordt er een schoolvereniging opgericht, het bestuur zal zich inzetten voor de bouw van deze school. Op de eerste vergadering, gehouden op 11 maart 1929, worden de statuten, waarmee koninklijke goedkeuring kon worden aangevraagd, vastge steld. Het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs bestond uit Joh. Bosma, voorzitter, dhr. van Kalsbeek, 2e voorzit ter, dhr. P.B. Davidse, secretaris, dhr. Ippel, pen ningmeester, dhr. Hazes en dhr. T. Timmerman als respectievelijk 2e secretaris en 2e penning meester. De heer Davidse moest al vrij snel zijn functie van secretaris neerleggen wegens zijn ver trek naar Rotterdam. Dhr. Winter nam de functie van 2e secretaris over. De tweede vergadering werd op 29 maart ge houden, eveneens bij een bestuurslid thuis. Deze handelde hoofdzakelijk over de plaats van de te stichten school. Het bleek dat het Gereformeer de Zuiderzee Comité nog een strook grond ter beschikking had, begrensd door de Gasthuis slootweg en de Polderweg. Men wilde dat stuk grond wel verkopen. De school zou dan komen te staan terzijde van een door het Zuiderzee Co mité te bouwen Recreatiegebouw. Het omlig gende terrein zou waarschijnlijk als bouwgrond worden verkocht. Na een bespreking met de In specteur van het Lager Onderwijs werd besloten een school met drie klassen aan te vragen, de aangeboden grond te accepteren en aan het Zui derzee Comité te vragen of eventueel nog grond kon worden bijgekocht. De Inspecteur van het Lager Onderwijs raadde aan het gemeente bestuur van Wieringen niet voor hogere kosten te plaatsen dan strikt nood zakelijk en daarom werd besloten een school met twee lokalen aan te vragen, voor vijftig leerlin gen. Het gemeentebestuur beschikt afwijzend op de aanvraag. Volgens het schrijven voldeed het ver zoek geheel aan de eisen door de wet gesteld. Men had echter dit bezwaar: dat er te Wieringen verschillende ouders tijdelijk te werk zijn gesteld, wel ke dus met de tijd Wieringen weer zullen verlaten en de Wetgever in een dergelijk geval moeilijk heeft kun nen voorzienMen liet het er niet bij zitten. Aan de kerkenraad van de Gereformeerde Kerk van Wieringen wordt verzocht of het Recreatiege bouw tijdelijk mocht worden gebruikt als hulp- school. In oktober 1929 wordt er de Christelijke School geopend in de Gasthuisweg, het is dan een houten gebouw. Als hoofd van de school werd benoemd dhr S. Juisting, onderwijzer aan de Christelijke school te Alphen. De toeloop van leerlingen is groot, het bestuur van de school ziet zich, voor dat deze school wordt geopend al genoodzaakt om een bouwvergunning aan te vragen voor de uitbreiding van het gebouw. De school bestaat uiteindelijk uit vier klaslokalen. Op 24 juli 1930 blijkt de grond te zijn aangekocht door dhr.Tijsen te Den Oever, voor de bouw van een definitieve school. Het viel niet mee de finan ciën rond te krijgen, diverse bestuursleden zijn op pad geweest om voor de school te 'collecte ren'. De bouw van een bijzondere school ligt in de jaren dertig, gevoelig op Wieringen. In maart 1930 schrijft de Helderse Courant het volgende: Voor den Raad van State is gisteren behandeld het beroep van het gemeentebestuur van Wieringen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord Holland waarbij is bepaald, dat de door de vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs ge vraagde medewerking voor de stichting van een bij zonder school in Den Oever alsnog behoort te worden verleend. Voor het gemeentebestuur van Wieringen werd het beroep toegelicht door mr. Blaupot ten Cate. Hij hoopte dat de Kroon het besluit van Gedepu teerde Staten zou vernietigen. Het beroep werd bestreden door de heer Hardenbroek namens de Vereniging voor Christelijk Nationaal onderwijs. Na re- en dupliek deelde de president mede, dat de koninklijke beslissing later zal volgen. Bij Ko ninklijk besluit in april 1930 wordt het beroep van de Gemeente betreffende de bouw van een bijzondere school in Den Oever ongegrond ver klaard. De Gemeente ziet zich dan verplicht tot medewerking. In augustus van datzelfde jaar wappert op de houten hulpschool de vlag, het Ministerie heeft haar goedkeuring gegeven tot de bouw van een definitief, stenen, schoolgebouw. Architect L. Reinalda uit Leeuwarden ontwerp het gebouw. De aanbesteding vond plaats in het Recreatiegebouw te Den Oever. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 15