ERANDERINGEN TEN TIJDE VAN DE ZUIDERZEEWERKEN - 108- door Gea Klein-Hamming Er veranderde veel in Den Oever ten tijde van de Zuiderzeewerken: Openbare Lagere School 'Om de Oost' en de Christelijk Nationale School 'de Branding' te Den Oever. Een grote verandering kwam voor Wieringen, toen de Zuiderzeewerken begonnen. Het eigenlijke werk was wel aan de Oost- en Westkant van het eiland, toch ondervond het gehele eiland de gevolgen van dit grote werk. Er veranderde veel in de jaren dertig, zo was er de grote toeloop van vreemde lingen door de Zuiderzeewerken en de ontginning van de Wieringermeer. De bevolking verdubbelde van ruim drieduizend naar ruim zesduizend inwoners, onder wie veel kinderen en daarvoor was het nodig nieuwe scholen te stichten. De kinderen van Den Oever waren tot dan in Oosterland naar school gegaan. Er kwamen vele woonketen op Wieringen te staan, om de toegestroomde mensen onderdak te bieden. Deze keten waren zodanig ontworpen, dat zij na de voltooiing van de werken ter plaatse gemakkelijk uit elkaar genomen en elders weer opgebouwd, konden worden. Maar er werden ook vaste, stenen woningen gebouwd voor men sen die na de voltooiing van de werken ook nodig zouden zijn. In 1928 worden, beoosten van Wie ringen, tien dienstwoningen gebouwd. Deze wo ningen, opgetrokken van steen, waren bestemd voor het sluis- en brugpersoneel. Men was bijna algemeen van oordeel, dat de vreemde werkkrachten na afloop van het werk weer zouden vertrekken. Dit bleek later slechts in geringe mate het geval, vele arbeiders vonden in de Wieringermeer werk. De Wieringers stonden eerst wat wantrouwend tegenover de "vreemden", maar dit wantrouwen werd langzamerhand min der, vooral door de invloed van de opgroeiende jeugd en de "gemengde" huwelijken. Toch veran derde wel het een en ander, behalve waterleiding en elektriciteit kwamen ook andere zaken van de vaste wal. Het aan tal inwoners van ortho dox christelijk huize en katholieken was niet groot. Hierin kwam een grote verandering. Van protestants ortho doxe kant stichtte men, ondanks heftige tegen stand van het gemeen tebestuur van Wierin gen, de Christelijke School in Den Oever, later volgde de Katholieke school in Hippolytus- hoef. Kreeg de bijzondere school te Den Oever eerst nog wat leerlingen van niet gelovende Wie ringers, kinderen die eigenlijk op de openbare school thuishoorden, na de bouw van de Open bare school te Den Oever komt dit praktisch niet meer voor. De Wieringers bleven bijna allemaal de Openbare School trouw. Zo omstreeks 1960 was er nog een kwart van de kinderen import. De toeneming van de bevolking had als gevolg dat de scholen meer leerlingen kregen. De Oos- terlanderschool klom van ongeveer honderd naar ruim tweehonderdenvijftig leerlingen, mede door de invoering van het 7e leerjaar. Er waren in Oos terland zelfs drie hulplokalen in gebruik, name lijk het catechisatielokaal, de kerk en het café. In 1931 werd aan de nieuw aangelegde Zwin straat, de verbindingsweg van Den Oever naar de Afsluitdijk, de Christelijke Nationale School op 6 april 1932 en honderd meter verderop werd op 1 april 1933 de Openbare Lagere School, officieel geopend. De Openbare Lagere School in Den Oever, 1933 - 1934. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 14