- 104 - tekening 5 - Ca. 1550 n.C. Op constructietekening 4, ca 1350 n.C. (vorige pa- gian) is Wieringen als eiland ingetekend, met de belangrijkste zeevaartweg Almere - Texel langs de oostkant van het eiland. De Wieringers zagen steeds meer en grotere schepen met rijke goede ren langs 'd Oever zeilen. Karei Martel mocht dan de Friese zeerovers van Westergo en Ooster go hebben afgestraft en verordend hebben dat al wat aan spoelde en strandde van hem was, kaap vaart zou er nog eeuwen worden bedreven. Ook de Romeinen met hun vloten hebben de kaap vaart niet kunnen beteugelen, laat staan uitroei en. De constructietekening 5, ca 1550 n.C. toont de verdere ontwikkeling, Wieringen blijft een ei land en de afwateringsgeulen hebben zich ver der verruimd naar betonde zeevaartwegen voor de grote zeezeilvaart, niet alleen naar de Oostzee maar ook naar elders op de aardbol. Wat een rijkdom, redelijk veilige vaarwegen Texel - Zuiderzee - Amsterdam en Vlie - Zuiderzee- Amsterdam. Keizer Karei V en koning Filips II van Spanje wilden daar geen afstand van doen. Denk ook aan de handel op de Indiën! Wieringen ging daar ook van mee profiteren met overladen van vrachtgoed met lichters uit diepgaande sche pen. Over de kaapvaart en de Vikingen hoop ik nog een vierde bijdrage te kunnen presenteren. Midlum, april 2008 Naschrift Genetische Genealogie Uit recent DNA-onderzoek van man nen door de Universiteit van Leiden, blijkt dat ongeveer 37% van ons land behoort tot de haplogroep 1zowel in de provincie Friesland als in de andere provincies. Evenzo blijkt dat ruim 45% van ons land behoort tot de haplogroep Rib, eveneens in de provincie Friesland als in de andere provincies. De haplo groep 1 worden in ons land Friezen genoemd en de haplogroep Rib blijken Kelten te zijn. De Kelten zijn oudere bewoners van ons land, zij zijn hier al duizenden jaren voor Christus. De Frie zen kwamen 100 jaar voor Christus in ons land. Voorts blijken de mannen van haplogroep 1 voor 45% voor te komen in de Noordzeekust van Duitsland, een groot deel van Denemarken en Noorwegen, geheel Zweden, Finland, Rusland tot en met Servië. Zij hebben dus allen dezelf de voorouders als de Friezen in ons land. De mannen van haplogroep Rib, bevolken Ierland voor ongeveer 80%, Duitsland en Italië voor een groot deel, voor 40% Denemarken, Noorwegen en Zweden langs de Noordzeekust eveneens voor 40%. Literatuur: De Convexe Kustboog, deel 1, Texel Vlieland Terschelling, door Dr. Henk Schoorl, Uitgave PIROLA te Schoorl 1999. ISBN: 9064552738. Een serie van vier delen is uitgegeven. pleietoceena fceileero en dekzanden duinen stranden f va shover-gronden Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 4 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 10