oort naar het Verleden, Anno Domini 1908 - 68 - Huwelijken Op de ware steen der wijzen staan deze zes woor den: "Bid - Werk - Geef - Bemin - Verdraag - Hoop In het jaar 1908 geven eenentwintig bruidsparen elkaar het Jawoord in de Gemeente Wieringen. Eigenlijk zijn we, als buitenstaanders getuige van deze huwelijken. We nemen kennis van de namen, de data, de ouders en beroepen. Een huwelijk is een heel intiem gebeuren. Als buitengewoon ambtenaar van de Burgerlijke Stand, is het voor mij altijd een grote eer daar bij te mogen zijn! Er deel van te mogen uitmaken! Al deze paren uit het jaar 1908 zijn niet meer onder ons. We benoemen ze vaak als "de men sen van voorbij". De mensen voor ons, die bij ons zijn. (Al weet ik dat sommigen aan voorbij een andere uitleg geven)Wat opvalt is dat veel Mulders of afstammelingen van deze familie be sluiten in het huwelijk te treden. Of ze het van te voren afgesproken hebben is natuurlijk niet meer na te gaan. Al zou men het bijna geloven. We be ginnen bij Akte nummer 11. Jan Mulder trouwde op 3-5-1908 met Pietertje Lont, beiden op Wieringen geboren. De bruidegom is zoon van Jan Mulder en Geer tje Kuut. De bruid is dochter van Jan Lont en Aaltje Metselaar. Akte nummer 12. Cornelis Mulder trouwde op 8-5-1908 met Maartje Koorn, beiden op Wieringen geboren. De bruidegom is zoon van Pieter Mulder en Eli sabeth de Haan. De bruid is dochter van Pieter Koorn en Trijntje Russelman. Akte nummer 13. Jan Mulder trouwde op 24-5-1908 met Maartje Mulder, beiden op Wieringen geboren. De bruidegom is zoon van Nan Mulder en Antje Wagemaker. De bruid is dochter van Jan Mulder en Maartje Vet. door Nettie Rienstra-Mulder Akte nummer 15. Jan Halfweeg trouwde op 17-7-1908 met Maartje Wagemaker, beiden op Wieringen geboren De bruidegom is zoon van NN en Neeltje Half weeg. De bruid is dochter van Jacob Wagemaker en Sijtje Mulder. Akte nummer 19. Klaas Dissel trouwde op 16-10-1908 met Geer tje Lont, de bruid is geboren op Wieringen, de bruidegom is afkomstig uit de Anna Paulowna- polder. De bruidegom is zoon van Pieter Dissel en Griet je Kossen. De bruid is dochter van Cornelis Lont en Maartje Mulder. Akte nummer 20. Pieter Mulder trouwde op 6-11-1908 met Maartje Koster, beiden op Wieringen geboren. De bruidegom is zoon van Pieter Mulder en Trijntje de Haan. De bruid is dochter van Her man Koster en Neeltje Vermeulen. Omdat Wieringen in 1908 nog een eiland is, mag het haast vanzelfsprekend worden genoemd, dat de meeste bruidsparen op Wieringen geboren zijn. Afkomstig: Anna Paulowna: 2, Urk: 1, Hoorn: 2, Amsterdam: 1. Deze personen vormen daarop dus de uitzondering. Het zijn drie vrouwen en drie mannen. Akte nummer 18 Rens-Rasch, beiden afkomstig buiten onze gemeente, het is bekend dat de bruid op Wieringen familie heeft wonen. Mijn voorkeur gaat uit naar akte nummer 15, het echtpaar Halfweeg - Wagemaker. Waar werd oprechter trouw Dan tussen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden Twee harten gloeiend aaneen gesmeed Of vastgeschakeld en verbonden In lief en leed. Vondel Op 17 juli 1908 slaan ze een nieuwe levensweg in, een levensweg, die ze vanaf dat ogenblik sa men moeten afleggen. Immers door de Ja-woor- l Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 6