- 91 - door Jaap Lont Traditiegetrouw presenteert de Historische Vereniging Wieringen de eerste twee weekeinden van ok tober in Westerland een stamboom. Deze keer is de stamboom van de familie Wigbout aan de beurt. Het evenement vindt dit jaar plaats in het naast de Nicolaaskerk gelegen Dorpshuis Westerland. De stamboom en de uitgave van het boek worden verzorgd door de Genealogische Commissie van de Historische Vereniging Wieringen. De Genealogische Commissie van de Historische Vereniging Wie- ringen bestaat uit: Jan Conijn, Cor Kater, Gerard Kortekaas, Tan Lont-Lont, secretaris, Jaap Lont, voorzitter, Andries de Wit, Piet de Wit, met medewerking aan de stamboom Wigbout: Wil Wigbout. De stamboom WIGBOUT laat de commissie beginnen met Pieter Wigbout. Pieter was school meester, koster en voorzanger, vanaf 1738 te Stroe en vanaf 1744 te Hippolytushoef. Op zon dag 20 juli 1738 wordt hij als Nederduits Ge reformeerd lidmaat ingeschreven te Oosterland met attestatie van Heiloo. In 1741 trouwt hij met Maartje Simons Molenaar, een 19-jarig meisje van Wieringen. Maartje is niet oud geworden, want in 1753 trouwt Pieter met Willemijntje Visser uit Beverwijk. Uit het eerste huwe lijk is alleen een doch ter, Sijtje, bekend. Een belangrijk deel van de Wieringer Mulders stamt van haar af. Uit het tweede huwelijk zijn naast een dochter vier zoons geboren van wie de laatste zich heeft voortgeplant. Van hem stammen alle Wigbou ten af, binnen en bui ten Wieringen. Voor 1738 komt de naam Wigbout buiten Wieringen al vele malen voor in de bronnen. De naam komt voor in Alk maar, Heiloo, Schermerhorn, Krommenie, Am sterdam. Het is de commissie echter niet gelukt vast te stellen wie de ouders van de schoolmeester Pieter Wigbout waren. De oudere gegevens kon den dus niet gekoppeld worden aan de latere: er is een hiaat. De commissieleden hopen van harte dat een slimme onderzoeker nog eens een docu ment zal vinden waardoor de verbinding mogelijk wordt. Als stimulans zijn de gegevens van voor 1738 als bijlage in deze uitgave opgenomen. De Wigbouten verdienden op uiteenlopende wij zen hun brood. De zee speelde hierin een rol. Het water en het ijs hebben het leven van vele Wigbouten getekend. Doordat Wigbout een be trekkelijk kleine familie is en dus minder genea logisch werk vereiste, heeft de commissie meer aandacht kunnen schenken aan het beschrijven van de familiegeschiedenis. Tijdens de openingsdagen liggen er fotoalbums van de familie Wigbout en aanverwanten ter in zage en is er een doorlopende computerdiapre sentatie. Het is mogelijk een exemplaar van de stamboom in boekvorm en/of in de vorm van een Cd-rom te kopen. Tevens zijn er andere uitgaven van de Historische Vereniging Wieringen te koop. Aan de wand in het Dorpshuis is een tentoon stelling van oude foto's m.b.t. de activiteiten van de familie Wigbout. 11 februari 1924 - Huldiging van Luit Wigbout door een deputatie van zeeofficieren in verband met de door hem op 18 december 1923 verleende hulp aan twee in nood verke rende sloepen van de marine TAMBooM Wigbout en oude foto's in Westerland Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 29