1ST. Ver. Wieringen naar Drents Museum - 88 - De excursie naar het Drents Museum in Assen, georganiseerd door de Historische Vereniging was een geslaagde dag. Zestig deelnemers heb ben de veertien levensgrote en originele Terra cotta beelden en meer dan tweehonderd objec ten, als grafgiften, goud, jade en brons, uit de Qin- en West Han dynastie uit China met eigen ogen kunnen bekijken. De beelden gemaakt van ongeglazuurde gebakken klei zijn onderdeel van het enorme leger van de eerste keizer van China Qin Shi Huang. Het offeren van mensen komt in vele culturen uit het verleden voor en heeft verschillende achtergronden. In het oude China was het een lange tijd een vast ritueel tot dat men besefte dat met het doden van mensen nuttige arbeidskrachten verloren gingen. De mensen werden vervangen door beelden. Het was bijzon der om te zien hoe prachtig de details op de beel den waren aangebracht. De tentoonstelling was voor het eerst in Nederland en exclusief voor het Drents Museum. Het museum is sinds 1854 ondergebracht in het voormalige Provinciehuis. Het gebouw staat op een plek met een rijk verleden, in de Middeleeu wen stond op deze plaats heet nonnenklooster Mariënkamp waarvan alleen de Abdijkerk nog over is. Het museum is rijk voorzien van decora ties, heeft zes stijlkamers voorzien met de woon- cultuur van rijkere Drenten rond 1700. door Gea Klein-Hamming Ook voor de liefhebbers van kunst was er genoeg te bekijken. De tijdelijke overzichtsexposities van de graficus, tekenaar en portrettist Bernard Es- sers, Groningse kunstenaar Hester Schroor en Wout Muller, een van de belangrijkste Neder landse figuratieve kunstenaars, waren de moeite waard om te bezichtigen. Deze kunstwerken be vonden zich in het Drostenhuis, dat dateert uit 1778. Naast dit alles konden de deelnemers de afdeling archeologie bezoeken, waar vondsten uit de pre historie en Romeinse tijd werden getoond. Waar veel aandacht was voor de veenlijken zoals het meisje vanYde. Gestart werd er met een koffietafel in een prach tige en sfeervolle zaal van dit Drostenhuis. Aan sluitend werd er een presentatie gegeven over de bijzondere geschiedenis van de eerste eeuwen van het Chinese keizerrijk. Qin Shi Huang startte niet alleen met de bouw van de beroemde Chinese muur, maar liet tijdens zijn leven ook een uniek mausoleum bouwen. Een ondergronds paleis waarin hij in het hiernamaals kon leven en waar hij werd bewaakt door duizenden terracotta sol daten. Dit leger is in 1974 toevallig teruggevon den en is uitgeroepen tot Unesco Werelderfgoed. Na de lunch in de Statenzaal, waar een Chinese rijsttafel werd geserveerd, konden de deelnemers het museum bekijken. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 26