- 85 - De wielerbaan in Hippolytushoef op 12 juli 1936 De Duitsers waren hier ingekwartierd, ze be waakten de dijk naar en van Wieringen. Wanneer men bijvoorbeeld 's avonds te laat over de dijk ging bestond de kans opgepakt te worden en dan moest er 's morgens hout gehakt worden. Of de familie ongerust zou worden, maakte niet uit. In mei 1945, het is dan net vrede, wil Eef Lansink het motoronderdeel ophalen. Wanneer hij boven op de uitkijktoren bezig is, wordt hij beschoten. Nadat hij de auto weer in elkaar heeft, wordt hem gevraagd door het verzet of zij de auto mogen lenen om Jurgen Hinrichsen, bijnaam "het scheermes", op te halen uit de Rotterdamse ge vangenis. Eigenlijk leende hij z'n auto nooit uit, maar in dit geval hoefde hij niet na te denken. Jurgen Hinrichsen had zijn bijnaam te danken aan zijn scherp gezicht en zijn brute optre den. De verzetsmensen hebben het scheermes rond gereden door Hip polytushoef. Tijdens deze rondrit heb ben de Wieringers deze brute man met stenen bekogeld. Tot bijna de dood erop volgde. Eef en Suus Lansink en hun twee kinderen Jan Willem en Els, ge boren op Wieringen in respectievelijk 1943 en 1945, wonen en wer ken met veel plezier op Wieringen. Toch be sluit de familie te ver trekken. De grootste reden van vertrek was de onderwaterzetting van de Wieringermeer. De meeste klanten heeft de dierenarts in het noorden van de Wieringermeer. Daar woonden voor de be grippen van die tijd, de grote boeren met veel vee. Na de onderwaterzetting is de praktijk dan ook te klein om daar volledig van te bestaan. De familie vertrekt naar Borger. De huishoudelijke hulp, EllieVos, die op Wieringen al voor het gezin werkte, gaat mee. Eef Lansink neemt in Borger een praktijk over en wordt daarnaast ambtenaar bij de Keuringsdienst voor Vlees. In 1965, op 55 jarige leeftijd, gaat Eef Lansink met pensioen, en verhuist later van Borger naar Harderwijk. Versierde auto van de familie Lansink t.b.v. de rondrit voor burgemees ter Kolff in 1945 Ook is de auto net na de oorlog gebruikt om Bur gemeester L.C. Kolff rond te rijden toen hij na zijn verblijf in een strafkamp terug op Wieringen kwam. De auto was versierd met goudsbloemen en voor en achter de auto reden de leden van de Wironruiters. Tijdens de oorlog had Wieringen een NSB burgemeester, de heer Van Diemen. Na het vertrek van Eef Lansink heeft Wieringen enkele jaren geen dierenarts. De heer Reitsma uit de Wieringermeer neemt dan op Wieringen waar. Op 1 januari 1953 opent de heer Engel, als vierde veearts op Wieringen, zijn praktijk. Bron: dierenartspraktijk Reitsma, website VCHN. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 23