- 80 - Een soort terpen door aanslibbing van zand, klei en veen dat steeds vastgroeide. Daaruit is ge bleken dat rond 5000 v.C. bij een gemiddelde zeewaterspiegel van 4,50 m - NAP ons land aan de kust door vissers werd bezocht. De grafvonds ten van Trijntje in Nederland en die uit dezelfde tijd en diepteligging in Bretagne en Denemarken versterken de veronderstelling dat ookWIRINC al enige duizenden jaren vóór het begin van onze jaartelling een veilige landstreek voor boeren en vissers moet zijn geweest. Het mensengeslacht de HOMO SAPIENS, was reeds 35000 v.C. in redelijke aantallen in West Europa aanwezig. Al vóórdat de Romeinen hier kwamen onderscheidden zij zich in verschillende volksstammen. De Kelten en Germanen waren de hoofdgroepen. Hun godenvereringen ver schilden niet veel, de namen van de goden wel. In de laatste duizenden jaren van hetWeichselien was het peil van het zeewater snel stijgend, de Noordzee was nog land. Men wandelde nog lang met een noordwestelijke boog over droge paden naar Engeland. Zo is er een pad bekend vanaf het rotseiland Helgoland ten noorden van Em- den, gaande ten noordwesten van onze Wadden eilanden naar de Doggersbank, die in die jaren een hoog duingebied was en bewoond werd door vissers. In kleine bootjes, genoemd de 'dogger' moest men dan een geul over varen als een veer over een rivier. Daar moest voor betaald worden met kleine muntjes die ook op een vaste plek ge vonden zijn. De naam WIRINC is een Friese naam. De Friezen waren Germanen en het is in teressant om de betekenis te kennen. Germanen kwamen bijeen voor samenspraak en rechtspraak in een cirkel rond een eiken boom en/of op een hoogte. Doordat men slechts één letter schreef als er twee moesten staan, kan de naam WIRINC als volgt worden ontleed: Wir-ring Worring wording Worgeding. Gelet op het feit dat alles lopend ging is het waar schijnlijk dat op meerdere toppen het geding binnen een sacrale omheining werd gehouden, mogelijk is daaruit de meervoudsnaam Wierin- gen ontstaan. Er blijken ook vier parochies van de Katholieke Kerk aanwezig te zijn dat versterkt dit punt 1omdat de paus aan de missionarissen had opgedragen de 'heidense altaren' te verwoes ten en op dezelfde plekken een kapel of kerkje Beneden Merwede meter rivierklei rivierzand veen Geologisch profiel door het West-Nederlandse rivierengebied. De opbouw van de ondergrond is heel complex door de stijging van de zeespiegel, de hiermee samenhangende sterke sedimentatie van de rivieren en de zich steeds verplaatsende loop van de rivieren. NAP -15 - -20 - -25 - -30 - -35 -40 - -45 - -50 - meter 9 tijd in C"-jaren voor heden x 1000 De stijging van de zeespiegel gedurende het Holoceen. Aanvankelijk ging de stijging van de zeespiegel relatief snel, maar de snelheid nam af rond 5000 jaar voor heden. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 18