- 79 - de vaste zandlagen die tijdens het Weichselien zijn gevormd en de funderingsgrondslag vormen voor de paalfunderingen, met de bovenkant lig gen op ongeveer 13 m - NAP. In de jaren vóór 9000 v.C. steeg de zeewaterspie gel met soms meters in een eeuw. Daarna werd het steeds minder, tot ongeveer de Romeinse tijd. Tussen het begin van onze kalender en nu, totaal 2000 jaar is de gemiddelde stijging totaal slechts enkele decimeters. De periode vanaf het Weichselien tot nu noemt men het Holoceen, waarin vooral na 6000 v.C. door een overwel digende plantengroei als varens en dergelijke, het veen is ontstaan. Al naar gelang de plaat sen, hoogteligging van de bodem, vruchtbaar heid en vochtigheid van de grond, is over heel ons land een meer of minder dik veenpakket gevormd. Dit veenpak ket is de energievoor- raad geweest waardoor het mogelijk was op de breedtegraden van ons land in de winter te blij ven wonen gedurende een paar duizend jaren! In deze periode werd ook rond WIRINC een dik veenpakket gevormd, dat zolang de zee het toeliet, ook is benut door de bewoners. De si tuatie in het grote rivierengebied is in het Ho loceen heel complex geweest, daar ontstonden naast meanderende rivieren ook zandduinen die met het stijgen van het zeewaterpeil mee omhoog ontwikkelden en zanddonken worden genoemd. zuid km -130 _l meter Profiel door het glaciale bekken van Amsterdam. Grind De Rijn heeft in de loop van de tijd weinig grind aangevoerd. Daarvoor was de energie en de stroomsnelheid te gering. De Maas daarentegen heeft veel grind meegenomen, afkomstig uit de Belgische Ardennen en Noord-Frankrijk. Dat grind zette de Maas vooral af in het gebied van de Roer dalslenk, tussen Roermond en Sittard. Doordat het oppervlak hier miljoenen jaren aan het dalen is geweest, werd het grind hier als het ware opgevan gen en vastgelegd. Het Maasgrind werd en wordt op grote schaal gewonnen. Nederland in het Eemlen, een warme periode die duur de van 130.000-115.000 jaar voor heden. Een groot deel van West-Nederland Is bedekt door zee. maximale verbreiding Eemzee breuk Rijns Massief Rijn Maas overige rivieren Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008 dekzand grof zeezand (Eemlen) fjjn zeezand (Eemien) helllngzand (Saaliefi) noordoost NAP Amsterdam opgebrachte grond I Holoceen Weichselien keileem (Saalien) -90 - -100 -110 - -120 - Laag van Harting

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 17