- 77 - Na het vernemen van de vermetele wijze waarop de Hertog van Gelder de zwakste punten van Holland en West-Friesland had bespied, werd de waakzaamheid verdub beld, maar spoedig bleek het dat zijn list was gelukt, schijnbaar op de landzijde zijn aan dacht vestigende, overviel zijn vloot, terwijl de onze voor Genemuiden lag, het eiland Texel en eiste tweemaal een brandschat ting, te samen groot 18.000 Philipsguldens. Wieringen lag daarna aan de beurt, zestig huizen werden verbrand en een schatting van 3500 guldens werd geheven. In afwach ting van het geld werden vele inwoners als gijzelaars medegevoerd. Het bevel over de schepen was opgedragen aan de neef van Grote Pier, den reeds vermelden Wierd, die het oorlogvoeren te land moede, ter zee zijn woeste handelingen vervolgde. Een vloot koopvaarders uit de Oostzee komende, viel in Juli den zeeschuimers in handen. Te land behaalde de vijand voor Genemuiden een belangrijk voordeel; de stadhouder van Friesland, George Schenck, ontkwam ter nauwernood aan de grote slachting. Het toneel van de strijd werd naar Friesland verplaatst, waar Karei tal van steden en stinsen onder zijn heerschappij bracht. Vaak geslagen, nooit verwonnen, beproefden de Gelderschen hun geluk elders. Van onze kant werden de voorzorgen verdubbeld. Kroon en Kapteijn Grens van de Nederlandse gewesten van Karei V in 1543. Nadat Floris III de Wieringers aan zich had onderworpen, eischte hij van hen in 1188 eene brand schatting, terwijl dergelijke schatting hen ook werd opgelegd in 1522, door de Geldersche Friezen; waardoor dit Eiland zeer verarmde. F. Allan Aan de handelsontwikkeling op de Zuiderzee van de 16e eeuw is de afwisseling van vrede en oorlog in grote trekken te volgen. Aan de IJssel is vooral het verval zeer treffend in het eerste kwart. Er zijn geen schepen meer, klagen Kampen en Deventer in 1507. Door de Sont kwamen in 1503 nog 48 Kamper schepen, in 1528 slechts 4. Van Winter De Nederlandse gewesten verenigd onder Habsburgs bestuur De Gelderse oorlogen duurden van 1502 tot 1543. Hertog Karei van Gelre uit het huis Egmond was de laatste feodale heerser in de Nederlanden. Zijn ongelijke strijd tegen het machtige rijk van Keizer Karei kon zo lang duren door zijn bondgenootschap met Frankrijk en de strijd die de Habsburgers op andere fronten moesten leveren. Met het bevrijden van Vlaanderen en Artesië uit hun leenverband met de Franse koning en de verovering van Gelre in 1543 voltooide Keizer Karei V de eenmaking der Ne derlanden. Wat betreft Wieringen kunnen we stellen dat de Wieringers van het bezoek van de Gelderse Friezen in 1522 niet rijker zijn geworden. Bronnen: Wikipedia Archief van de Historische Vereniging Wieringen ^Groningen GRONINGEN. Enkhuizen Kampen Zwolle Utrecht Brugge ARTESIË Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 15