m - 75 - mee was Friesland betrokken in de grote strijd van de Habsburgers met Karei van Egmond, die pas in 1543 tot een beslissing komen en Gelre bij de Habsburgse erflanden voegen zou,... De strijd werd op en om de Zuiderzee gevoerd, waar de Friese nationalisten onder Grote Pier huishielden. Van Winter Het was in de strijd tussen George, den zoon van Albrecht van Saksen Meiszen, potentaat van Friesland, en Karei van Egmond, hertog van Gelderland, dat aan de zijde van laatstgenoemde zich krachtig deed gelden de onversaagde Fries, Pier van Heemstra, algemeen bekend on der de naam "Grote Pier" en aldus genoemd naar zijn buitengewone lichaamslengte. Van het ogenblik af, waarop deze welgestelde landman, bij de plundering en brand van zijn woonplaats Kimswerd, ook zijn huis in vlammen zag opgaan, greep hij naar het zwaard, teneinde elke be springer van zijn land "de voeten te spoelen", zoals hij het noemde, dat wil zeggen een graf te doen vinden in de golven. Deze vrijbuiter, die, zo als Winsemius, schrijver van "Chro- mque orte nistoriscne Vjescnieaemsse van vriesiant" zegt, "zeer boertigh de Hollantsche berispt en uytgelacht heeft", terwijl hij niet zonder eigenwaan van zichzelf getuigde: Ik, Grote Pier, Koning van Vriesland, Hertog van Sneek, Graaf van Slooten, Vrijheer van Hindeloopen, Kapitein-Generaal van de Zuiderzee"... deze vrijbuiter was de Schrik der Hollanders, die hij als de vijanden der Friese vrijheid beschouwde. F.W. Drijver Het hoofd der Geldersen was de bekende Grote Pier, geboren te Kimswert, die zich niet zonder ei genwaan de naam gaf van Koning van Friesland, Hertog van Sneek, Graaf van Slooten, Vrijheer van Hindelopen, Kapitein-Generaal der Zuiderzee. Het verbranden van zijn geboorteplaats deed hem naar het zwaard grijpen. Een sterke bende onder bevel stellende van zijn neef Wierd, om te land de vijand afbreuk te doen, koos hij 't woelend element als toekomstig veld zijner daden om daarop zijn doodsvij anden, de Hollanders te bestrijden. Kroon en Kapteijn Betreffende zijn heldendaden (van Grote Pier) weet de historie o.a. te verhalen, hoe van de zesendertig schepen, welke Hieronimus Snees te Hoorn namens den hertog van Saksen huurde voor een tocht naar Friesland, nadat nabij Workum slag geleverd was, niet minder dan achtentwintig door Grote Pier werden opgebracht. Zo kon dan ook de bovengenoemde Winsemius niet zonder reden van hem getui gen, dat hij een man was, "die indien hij den peese van oorlog na zijn appetijt (naar hartelust) hadde mogen drijven, wellicht alleen het vaderland verlost zou hebben van den Sassenschen, Borgoenschen en Gelderschen". F.W. Drijver De hertog van Gelder, door zijn nederlagen in Friesland meer verbitterd, deed wat mogelijk was om zijn tegenstanders afbreuk te doen. Hij nam tot betere uitvoering zijner plannen een bende Friezen en Geldersen, uit 4400 mannen en 1000 jongens bestaande, in dienst. Deze bende, door de Hollanders MC CCLXXXYH Koggeschip uit de late Middeleeuwen. Het koggeschip, de aloude scheeps- vorm hier te lande, werd gebouwd met de planken gedeeltelijk dakpansge wijs over elkaar. Het kon door riemen worden voortbewogen, maar werd meestal gezeild. Het was niet groter dan een hedendaags vissersvaartuig. f*. TT" i /n i i TT 1 .11 .cc Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 3 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 13