Qrchiefnieuws - 62 - "De vloot.voor vijf jaar nog piekfijn, ziet er nu uit als een opgeteerd zaakje," zei de kottervisser Jan van der Vis (Texelsche Courant 11 april 1936). De grootste grief van de gedupeerde vissers aan het Marsdiep was de repliek van de rijksover heid op hun protesten, dat de wateren waarin zij actief waren buiten het Zuiderzeegebied vielen. Deze redenatie was uiteraard te zot voor woor den. Allereerst: betrokkenen waren wel degelijk gedupeerd en aan eenzijdige definiëringen van rijkswege hadden ze geen boodschap. Boven dien was de omschrijving van wat van oudsher tot de Zuiderzee behoorde ten enenmale onjuist. Wat de rijksoverheid nu 'westelijke Waddenzee' noemde had eeuwenlang 'noordelijk Zuiderzee gebied' geheten! Tot overmaat van ramp werd de mosselvisserij op de Waddenzee voor de meesten van hen ook nog eens verboden op grond van het Crisismos- selbesluit (1936). Dit besluit werd genomen om 'overproductie' tegen te gaan. Ook in andere takken van visserij was het streven van de rijks overheid inkrimping en sanering. Pas op 1 april 1938 besloot het rijk de Zuiderzeesteunwet óók van toepassing te verklaren voor gedupeerden die aan het Marsdiep (haringtrekkers) en in het Waddengebied visten, in totaal zo'n tweehonderd personen waarvan bijna de helft Texelaars. Maar niet met terugwerkende kracht, vanaf 1932. En mondjesmaat, dat was vaak niet meer dan 2,50 per week. De meeste 'wierhaalders' kregen 3,50 per week. Maar toch "Dankzij de Zuiderzeesteun wet is nog een glimp van licht gekomen, die het leven der visschers iets draaglijker maakt." CHENKINGEN Van de familie Pieter Kooij te Hippolytushoef: het door Meijert Kooij gemaakte Historisch overzicht van de Polder Waard Nieuwland 1846/47 - 1947. Meijert Kooij was tot 1971 secretaris van de Polder. Van Theo Klaver, Belt 53, een schrift met de (geschreven) notulen van de Oranjevereniging Midden- en West Wie- ringen over de periode 10 februari 1956 t/m 20 maart 1963. Voor die tijd zijn er geen no tulen gemaakt. Van de heer P. Capelle, Bloemen 6, 2811 AP Reeuwijk, tel. 0182-393609. Foto's, boeken en ets van zijn vader. Hij was in dienst bij Rijkswaterstaat en werkte bij de Zuiderzeewerken. Hij woonde in Den Oever op een bovenverdieping vlakbij Hotel Wiron. Na afloop van de ZZW is hij overgeplaatst naar Hardenberg. Na zijn overlijden kwa men de zaken in eigendom bij zijn zoon in Reeuwijk. Die was daar onderwijzer en wilde de spullen schenken. Contact is tot stand ge komen via Wim de Vries, voormalig inwoner vanWieringen. Van Schager Courant vele mappen met artikelen over Wieringen, periode 1990-1995. De Schager Courant schenkt deze mappen omdat het eigen archief is gedigitaliseerd. Van de heer E. de Wit, rekeningen 1948 en 1949 van het Witte Kruis Den Oever. Van Betty Lont een telefoongidsje vanWieringen (een van de eerste die is uitgekomen). In de gids onder andere de bedrijven van jaren her. Van Pieter Kooy een doos met dia's en de oprichtingsakte van de stichting "Oud Wieringen" uit 1952. De archiefcommissie heeft op goed vertrouwen een aantal mappen uitgeleend. Graag zou de com missie zien dat deze mappen voor 1 juni worden ingeleverd om zo het archief weer op orde te kun nen maken voor het nieuwe seizoen. De namen van de betreffende personen staan genoteerd. (Texelse Courant 31 december 1938) Dit is verhaal nummer 55 uit het boek Vissers aan het Marsdiep van J. T. Bremer. De auteur heeft toestemming gegeven voor publicatie in Op de Hoogte. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 28