OEKENNIEUWS - 58 - "Getemd maar rusteloos" De Zuiderzee verbeeld - een multidisciplinair onder zoek. - Onder redactie van Tom Sintobin. Met de voltooiing van de Afsluitdijk op 28 mei 1932 werd de Zuiderzee, sedert mensenheugenis een geduchte tegenstander, definitief verslagen. Feestdag of zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis? Voorstanders zagen het project als imponerend bewijs voor Descartes' stelling dat God de wereld creëerde, maar de Hollanders hun eigen land. Tegenstanders treurden over de teruggang van de oude Nederlandse waarden die in de afgelegen regio werden belichaamd door de laatste vertegenwoordigers van het oude en trotse Nederlandse volk. Zij zouden overspoeld worden door vreemden en pijlsnel moderniseren. Talloze etnologen, journalisten, dialectologen, sociaal geografen, romanschrijvers en filmmakers trok ken naar 'het hart van Nederland' om hun visie te boekstaven. In dit fraai geïllustreerde boek buigen tien he dendaagse wetenschappers uit verschillende disciplines zich over de uiteenlopende vertogen. Het resultaat is een boeiend relaas van de manier waarop een oude natie zich houdt in de storm vloed van de moderniteit. ISBN 978-90-8704-039-0, ingenaaid, geïllustreerd, 256 bladzijden. Uitgegeven door Uitgeverij Verloren. De kosten van het boek zijn: 25, -. "Het klooster Egmond: hortus conclusus". Redactie G.N.M. Vis, m.m.v. J. W.J. Burgers. In deze vijfde en laatste bundel Egmondse Studiën, gewijd aan de geschiedenis van het middeleeuwse klooster Eg- mond, gaan Peter Gumbert, Jan Burgers en Erik Cordfunke in op thema's die ook in de vorige de len aan bod kwamen: schrijvers, boeken, oorkon den, liturgie, heiligenlevens en kerkstichtingen. Daarnaast wordt aandacht besteed aan enkele in de bibliotheek bewaard gebleven Gregoriaanse notaties (Ike Loos), de Egmondse achtergrond van een van de voormannen van de Moderne De votie (Hildo van Engen), de plaats van Egmond door Gea Klein-Hamming in de kloosterhervormingen van de vijftiende eeuw (Elke Ursel Hammer) en de relatie tussen Erasmus en de abdij (Jan van Herwaarden)Tot slot leest Karen Vintgens Adalberts heiligenleven met de ogen van deze tijd. ISBN 978-90-8704-025-3, ingenaaid, geïllustreerd. Uitgegeven door Uitgeverij Verloren. De kosten van het boek zijn 35- "Vissen op een zoete zee' ^uaKBHg Het verhaal van de IJsselmeervissers De schrijfster Gees R. Gmelich Meijling-van Hemert reisde rond de hele voormalige Zuiderzee en nBaE9HnfK$ sprak mensen met een boeiend verhaal over de visserij. Het gevolg is dat er overal in de sector over het boek gesproken wordt. Door de komst van de Afsluitdijk en inpolderin gen van de Zuiderzee raakten duizenden vissers hun rijke visgronden en daarmee hun inkomsten kwijt. De stadjes en dorpen aan de voormalige zee verloren in korte tijd een belangrijke bron van inkomsten. Wie toch doorviste, ging een on gewisse toekomst tegemoet. Terwijl de zoutwa- tervis verdween en er zoetwatervis in het nieuwe meer verscheen, moesten vissers hun vaar- en vistuigen aanpassen en nieuwe vangtechnieken aanleren. Het aantal doorzetters dat het beroep van hun voorvaderen wist voort te zetten nam sterk af. De schrijfster is op zoek gegaan naar wat nog rest van de visserij op het IJsselmeer en de Randme ren. Met haar camera stapte ze aan boord bij pa ling-, spiering-, snoekbaars- en brasemvissers en sprak over hun werk en leven. Treffend beschrijft ze de gevolgen van de teruggang van de visserij voor de monumentale Zuiderzeestadjes. Het is een rijk geïllustreerd boek over de be roepsvissers die moeten werken op een continu veranderend IJsselmeer. De prijs van het boek is 29,50. De Historische Vereniging Wieringen heeft aan dit boek een bijdrage geleverd door ar chiefmateriaal beschikbaar te stellen. Vissen op een zoete zee, door Gees Gmelich Meijling, ISBN 978 90 6410 444 2 Hot klooster Ej>thóocj: hortus ctmtflusm Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 24