en Vikingzwaard? - 57 - In mei 2006 vond de heer M. Plevrakis uit Winkel met een metaaldetector fragmenten van een ijzeren zwaard in het uitbreidingsplan Slingerweg II" in Hippolytushoef In 2000 zijn in dit gebied bij een booronderzoek grondsporen van mogelijk vroegmiddeleeuwse bewoning aangetroffen. De restauratie van het zwaard, dat in bezit is gebleven van de vinder, werd mogelijk gemaakt door de provincie Noord-Holland en uitgevoerd door restauratieatelier Restaura in Haelen. Rond het zwaard was in het Viking Informatie Cen trum in Den Oever de tentoonstelling 'Wapens en strijd in de Vikingtijd' ingericht, die liep tot 1 augustus 2008. Het tweesnijdende zwaard is gevonden in vier fragmenten, maar het is bijna helemaal compleet en heeft in zijn geres taureerde toestand een totale lengte van ruim 75 cm. Op het gevest en de kling zijn resten van hout en leer aangetroffen, vermoedelijk van de greep en de schede. Op de pareer- stang kon bovendien op twee plekken een fragment textiel geconserveerd worden. Het zwaard werd voor de restauratie als Karolingisch gedetermineerd en als gevolg daarvan geschaard in de rij vanVikingvonds- ten op Wieringen. Het zwaard blijkt echter weliswaar inderdaad Karolingisch te zijn, maar dan wel uit de Vroeg-Karolingische periode, dus van vóór de komst van de Vikingen. Het is waarschijnlijk van een type dat veel is gevon den in graven in het zuiden van Duitsland en gedateerd wordt in de periode van 720-30 tot 750 na Chr. Op grond van de vondstom standigheden is herkomst uit een graf het meest aannemelijk. Het gaat dus niet om een Vikingzwaard, maar, misschien nog wel interes santer, om een zeer vroeg Karolingisch zwaard dat mogelijk stamt uit een zogenaamd wapen graf. Van deze wapengraven zijn tientallen voor beelden bekend in het kustgebied van Friesland, Groningen en het Duitse Oost-Friesland en ook enkele daarbuiten. De graven hebben door de bij giften van wapens een 'strijdbaar' karakter en zijn een typisch fenomeen van de 8ste eeuw. Mo gelijk zijn ze ontstaan als reactie van de plaatselijke elite op de Fran kische verovering van Frisia. Het nu gevonden zwaard van Hippolytushoef is een aanwij zing voor een dergelijk 8ste-eeuws wa pengraf op Wieringen, het eerste in Noord Holland. Verkorte versie van een verslag van Janneke Zuyderwyk, Universiteit van Amsterdam, Amsterdams Archeologisch Centrum gepubliceerd in Archeologische Kroniek Noord-Holland nummer 48. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 23