IEUWE ONTWIKKELINGEN IN GENEALOGISCH ONDERZOEK ED ACTIE - 56 - Project Genetische Genealogie in Nederland luidt nieuwe fase in. Vrijwel iedereen, die genealogisch onderzoek doet naar zijn of haar (mannelijke) voorouders, krijgt vroeg of laat te maken met 'puzzelsdie vaak moeilijk op te lossen zijn. Men heeft bijvoorbeeld duidelijk aanwijzingen om de opgebouwde stamreeks met nog enige generaties verder terug de tijd in te brengen, maar er ontbreekt bewijsvoering over het bestaan van een generatie een zogenaamde 'missing link Of er zijn een paar families met dezelfde weinig voorkomende achternaam (die soms vanuit het buitenland in Nederland zijn komen wonen) en waarbij het de vraag is of zij wel of niet een gemeenschappelijke voorouder hebben. Ook is het mogelijk dat in een bepaalde streek families voorkomen die van oudsher hetzelfde (erfelijke) wapen voeren, maar waarbij een familieband in de mannelijke lijn oorkondelijk niet te bewijzen valt. En ook als er geen aanwijzingen zijn van ver wantschap bijvoorbeeld door het voeren van ver schillende achternamen kunnen families uit een bepaalde regio wel degelijk tot hetzelfde geslacht behoren, maar hoe is dat aan te tonen? Dergelijke hardnekkige 'puzzels' of open vragen kunnen nu mogelijk opgelost worden met behulp van DNA techniek. We zullen de toepassing van deze techniek in het vervolg 'Genetische Genea logie' noemen. Berustte het genealogisch onderzoek voorheen uitsluitend op studie van schriftelijke documen ten de laatste jaren is door kennis van DNA en de technische ontwikkelingen dit DNA te analy seren en als nieuwe loot aan de genealogiebeoe- fening toegevoegd, die men de biologische gene alogische methodiek kan noemen. Aanvankelijk was deze methodiek zeer duur maar sinds enkele jaren, nu door een combinatie van marketing en verdere automatisering, binnen het bereik geko men van de gewone genealogische onderzoeker. Met nadruk wordt er opgewezen dat dit onder zoek geen aanwijzingen geven omtrent de aard van de persoon, eventuele erfelijke aandoeningen e.d. Het DNA profiel dat met genoemde technie ken kan worden vastgesteld gaat niet verder dan bijvoorbeeld het sofi-nummer waaraan men geen verdere gegevens over de persoon kan afleiden. Vooral in het buitenland gaan deze ontwikkelin gen zeer snel, zelfs in het nabije België biedt men genealogen een DNA service aan. Het is duide lijk dat men in Nederland niet kan achterblijven. De genetische genealogie belooft de horizon van genealogisch onderzoek op termijn aanzienlijk te verbreden. Het huidige project van het Gene tisch Genealogie in Nederland, dat in januari is gestart en medio november zal zijn afgerond, wil antwoord gaan geven op de interessante vraag welke route de verre voorouders hebben gevolgd in de afgelopen duizenden jaren om daar terecht te komen waar zij zich nu bevinden. Het project is een initiatief van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde in het kader van de viering van haar 125-jarig be staan, in 2008. De spelling van al hetWieringer dialect in Op de Hoogte is de verantwoordelijkheid van de schrijver van het betreffende artikel. Als u een email stuurt naar nieuwsbrief@his- torischwieringen.nl krijgt ook u onze nieuws brief (gratis) op uw computer. Deze nieuws brief verschijnt op onregelmatige tijden, als er iets bijzonders te melden valt dat niet op tijd in Op de Hoogte kan worden geplaatst. Zo blijven we zo actueel als maar mogelijk is. Inlichtingen over dit project zijn te verkrijgen via e-mail: publisher@barjesteh.nl Overgenomen uit 'Ons voorgeslacht', 62e jaargang 2007. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 22