- 55 - roeiriemen door de enorme kracht van het water. Bij 'de Zuid' werd in 1895 de eerste stoomred- dingboot in gebruik genomen in Hoek van Hol land. Een enorme verbetering, omdat met een machinaal aangedreven reddingboot veel verder kan worden gegaan dan een roeireddingboot. Al rond 1850 zocht men naar technieken om reddingboten 'zelfrichtend' te maken om de vei ligheid van de reddingboten te vergroten. Een zelfrichtende boot kan zichzelf weer omdraaien als ze omslaat. Dit gebeurt meestal door het in bouwen van een aantal luchtkamers om het drijf- vermogen te vergroten en een watertank, die vol loopt als de boot omslaat. Tussen de verschillende reddingstations groeide al snel een sportieve vorm van competitie: de drang om zoveel mogelijk succesvolle reddingen te verrichten. Beter honderd maal een vergeefse tocht dan éénmaal de kans op een geslaagde red ding verspelen' is het motto. Door de reddingstations worden nog steeds lijsten bijgehouden waarop het aan tal geslaagde reddingen en geredden worden geschreven. Volgens opgaaf van de KNRM zijn vanaf de oprichting in 1824 tot en met 1998 door de redders van de KNRM in totaal ruim 48.300 mensen gered. De KNRM beschikt momenteel over 39 red dingstations met ongeveer 60 reddingboten, die worden bemand door 11 vaste bemanningsleden en circa 600 professionele varende vrijwilligers. Waren het vroeger vooral koopvaardijschepen die hulp nodig hadden, tegenwoordig wordt vooral uitgevaren voor watersporters die in de proble men zijn geraakt. Langs de Noordzeekust komt men regelmatig in actie voor surfers die afdrijven richting zee. Ook het IJsselmeer is een verrader lijk water waar veel zeiljachten in moeilijkheden raken bij een plotseling opkomend noodweer. Volgens opgaaf van de KNRM zijn vanaf de op richting in 1824 tot en met 1998 door de redders van de KNRM in totaal ruim 48.300 mensen gered. De KNRM beschikt momenteel over 39 reddingstations met ongeveer 60 reddingboten, die worden bemand door 11 vaste bemannings leden en circa 600 professionele varende vrijwil ligers. Waren het vroeger vooral koopvaardijschepen die hulp nodig hadden, tegenwoordig wordt vooral uitgevaren voor watersporters die in de proble men zijn geraakt. Langs de Noordzeekust komt men regelmatig in actie voor surfers die afdrijven richting zee. Ook het IJsselmeer is een verrader lijk water waar veel zeiljachten in moeilijkheden raken bij een plotseling opkomend noodweer. Naast drenkelingen worden ernstig zieke en gewonde mensen van boord gehaald door red dingboten, als het schip waarop ze zich bevin den niet snel genoeg een haven kan binnenlopen voor hulp. In 2002 werden 2994 mensen en 63 dieren in veiligheid gebracht tijdens 1481 dienst verleningen. Het grootste aantal reddingen vond plaats op de Waddenzee. Het besturingsgedeelte Bron: www.reddingmuseum.nl Adres van het museum: Willemsoord 60 G, 1781 AS Den Helder (terrein voormalige Rijkswerf Willemsoord) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 21