EziNG Nationaal Reddingsmuseum "Dorus Rijkers" - 53 - door Gea Klein-Hamming 28 januari Op uitnodiging van de Historische Vereniging Wieringen hield de heer Henk Stapel namens het Nationaal Reddingsmuseum Dorus Rijkers op 28 januari jl. in de grote zaal van Het Noorderlicht een lezing over de geschiedenis van het reddingswezen. Ingegaan werd op het ontstaan van het red dingswezen, de gebruikte materialen, de bewoners van de kustplaatsen en niet te vergeten de redders zelf. Het was een zeer geslaagde lezing, die bezocht is door vierenzestig belangstellenden. De man aan wie het Reddingmuseum haar naam dankt, Dorus Rijkers, was schip per op verschillende reddingboten in Den Helder en leefde van 1847 tot 1928. Voor dat hij schipper van een roeireddingboot werd, heeft hij diverse baantjes gehad, onder meer als verkoper van koffie en thee. Zijn eerste redding verrichtte hij in 1872 met een ei gen boot, waarmee hij 25 mensen van het schip 'Australia' redde. Hierna werd hij aangesteld als schipper van de roeireddingboot in Den Helder, waarvoor hij een klein salaris ontving. In die tijd werd de roeireddingboot met een stoomsleepboot buitengaats gesleept, waarna het voor de opvarende redders roeien geblazen was. In de hoge golven was het dikwijls moeizaam manoeuvreren en soms was het door de woeste zee onmogelijk het in nood verkerende schip te bereiken. Dorus trouwde op 23-jarige leeftijd met een we duwe, die al zes kinderen had. Zijn oudste stief zoon was een paar jaar jonger dan hijzelf. Samen kregen ze nog een dochter, Doortje. Zijn vrouw zou hem pas na dertig jaar huwelijk ontvallen. In de laatste jaren van zijn leven woonde hij bij zijn dochter en schoonzoon, die hem liefdevol ver zorgden tot hij in 1928 overleed. Zijn moeilijkste redding betrof het redden van de bemanningsleden van het Duitse schip 'Renown'. Tijdens deze redding, die door het slechte weer drie dagen en nachten duurde, redde hij 23 schipbreukelingen (een beschrijving van deze red ding is opgenomen in het deel 'Lessuggesties' als voorleesverhaal). Als dank voor de enorme in spanning die de moeilijke redding had gevergd, ontvingen Dorus en zijn bemanning diverse hul deblijken vanuit de burgerij, onder andere een aantal giften. Van de Duitse Keizer kreeg Dorus een gouden horloge en Koning Willem III be noemde Dorus tot Broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw in januari 1888. In 1911 verrichte Dorus (inmiddels 64 jaar oud) zijn laatste redding: zes Duitse bemanningsleden van het schip Elfriede. In totaal redde hij 487 mensen van de verdrinkingsdood. In datzelfde jaar nog ging Dorus Rijkers met pensioen. Ter gelegenheid hiervan werd hij in het zonnetje ge zet door de Helderse bevolking. In de jaren hierna raakte hij enigszins in de ver getelheid en leefde in armoedige omstandighe den, omdat hij alleen door zijn familie werd on dersteund. In deze periode bestond de AOW ten slotte nog niet. Toen dit een aantal notabelen ter ore kwam, richtten zij in 1923 het Helden der Zee-fonds 'Dorus Rijkers' op, dat geld inzamelde om aanvullende gelden uit te keren aan behoef tige gepensioneerde redders en hun nabestaan den. Ook Dorus ontving een tijdlang wekelijks een bedrag van het fonds. De naamgever van het mu seum: Dorus Rijkers Tentoongesteld reddingsmateriaal in het museum Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 19