- 52 PREEKWOORDEN OP ZIJN WlERINGS (DEEL 5) Verzameld door Dirk P. Lont 't Dröögt gien skutteldoek vandaag. Het droogt geen vaatdoek vandaag. Wat bin je me toch een grote hüllest. Wat ben je een grote klomp. Je bent een grote stommerd Komme de stoppele op't langt Den is de zeurner an de kangt. Komen de stoppelen op 't land Dan is de zomer voorbij. Den bin je aardig in de aap gelogeerd. Daar ben je dan mooi klaar mee. Wat de ien soit, skoffelt een aar weer ongerste- boven. Wat de een zaait schojfelt een ander weer onder. Wat de ene maakt, vernield een ander weer. Ieder skot is nag gien inktveugel. Ieder schot is nog niet raak. Inktveugel is een eend Een voorbeeld: Jan: Moeder ik denk dat ik moet trouwen. Moeder: Waarom? Jan: Marie en ik zijn naar bed geweest. Moeder: Nó jongen, ieder skot is nag gien inktveugel Hew je de zoute kater soent? Heb je de zoute kater gezoend? Vraag aan iemand die na een avondje uit veel dorst heeft. Skone menske hewwe ök smerugge streke. Schone mensen hebben ook smerige streken. Ik wou dat ik 't in een besketen doekje had. Bijvoorbeeld iemand wint de 100.000 en dan zei men Onweer deur 't kale houtmaakt 't voerjaar guur in koud. Onweer door 't kale hout,maakt het voor jaar guur en koud Foer een skeet in drie knikkers. Als iets voor een heel klein beetje verkocht werd Sufferd zou ók maar hij is eerder sturven. Die sujferd zou dat ook, maar hij is eerder gestorven. As je weet weer 't is, den is 't nooit veert weg. Als je weet waar het is, dan is het nooit ver weg. Die het um niet lang plage litten. Dat heeft zich niet lang laten plagen. Die klus was gauw geklaard. 'tWoit temet so hard dat der niet deurheen douwe ken. 'tWaait bijna zo hard datje er niet doorheen kunt duwen. Dat hangt as droog sangt an mekaar. Dat hangt als droog zand aan elkaar. Als ergens geen verband in zit. Stiekele moie is stiekele soie. Stekels maaien is stekels zaaien Dit gezegde komt doordat als je stekels maaide dan liepen die weer uit met verscheidene uit lopers op de afgemaaide plant en daarom moesten ze er uit gestoken worden maar dat gaf veel meer werk Hê je een tarrel in je harses? Heb je een schapenkeutel in je hoofd? Als iemand iets zegt dat een beetje vreemd overkomt Hij glimt weer as een kleermakerskont in de maneskien, Als iets weer glimmend is opgepoetst. Nouw is ut skot goed mis. Nu is het schot goed mis. Voorbeeld; er is mooie muziek op de radio en dan komt er iets dat heel anders is en helemaal uit de toon valt. Je bint een goeie lanteern maar je geeft niet veul licht. Je bent een goede lantaarn maar je geeft niet veel licht. Als iemand ergens staat en het licht tegen houdt. Wat geeft een aar om een aar. Wat geeft een ander om en ander. Hij lööpt op sien leste krogje. Sie loopt op heur leste krogje. Zij lopen op hun laatste weitje. Iemand op hoge leeftijd Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 2 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 18