AARWEGMARKERING 13 APRIL 1839 - 32 - Tijdens mijn speurtocht naar het wel en wee van Simon Volkertszn de Wit geboren op 15-04-1823 te Wieringen en getrouwd met Neeltje Dirks Lont geboren op 23-12-1821 te Wieringen stuitte ik in het archief van het Loodswezen 3e district enz. (aanwezig in het Marine Museum te Den Helder) op een document dat aangaf hoe belangrijk het eiland Wieringen eigenlijk wel was in de vaarweg markering vanaf de Zuiderzee naar de Noordzee. Een leuk stukje kopij voor "Op de Hoogte" dacht ik omdat de meester Timmerman J. Soemerdeijk, (J. Zomerdijk geboren 1801), wordt genoemd, alsmede kerken en locaties op het eiland Wieringen zelf. Pieter de Wit, Zwanenbalg 2004, 1788 ZJ Den Helder Marine museum Den-Helder - Archief Afd. Loodswezen enz. - 3e District Aan: Den S: B: N:Twent Datum: 27-04-1839, Brief Nr.:274, boek: Uitgaande brieven d.d. 1834 Ik heb de Eer Uwe H.E.G. te rapporteren dat ik mij den 13e dezer naar het Eiland Wieringen heb begeven ter inspectie van de kapen op het Eiland Wieringen en bevonden de groote en Kleijne Kaap op het oostelijk gedeelte van het Eiland staande aan eene hoogst benodigde Reparatie en daarna twee maal teeren is onderworpen ten dien einde vervoegde ik mij bij een aldaar woonachtige timmerbedrijf wien ik ter opname uitnodigde tevens eene begroting van kosten verzorgt wanneer wenschen zouden zijn onder Hoogere goedkeuring de werkzaamheden te verrigten welke begrooting van J. Soemerdeiik Mr. Timmerman op Oosterlande van Wieringen de Eer heb Uw H.E.G. aan te bieden. Ook de Kerktoorens van Hipolitushoef, Stroe en Westerland als in aanmerking komende in de vol gende te noemene punten voor het geplaatst houden van tonnen en bakens en de vaarwaters b/o Wieringen en Stompe als: Voor het tonnetje in de Bolle de tooren van Hipolietushoef als dwars merk het tonnetje van de punt van de Robbenhoek de tooren van Hipolitushoef als dwars- merk. het Baken van de Robbenhoek wordt geplaatst de tooren van Hippolitushoef het Zuide lijkste baken van den Robbenhoek bezigd men de tooren van Stroe het tonnetje op de punt van de Seug de toorens van Ooster en Westerland en voor dwarsmerk voor de Vlieter en het Vlaak het tonnetje van de Nes gebruikt men de toorens van Hipolitushoef en Stroe de Zuider- ton de tooren van Westerland over de waterkaap het baken van Breesand gebruikt men de tooren van Hipolitushoef voor Stompe de tooren van Hipolitushoef met die van Stroe om het baken van Stompe te plaatsen Deze genoemde toorens zig in eene deplorablen toestand verkerende heb ik ter bekoming van toe- ligting het Hoofd van het Gemeente Bestuur gewend welke mij kenbaar maakte met een deswegens gediend rekwest aan Z:M. met verzoek om aangehaalde redenen van 's Rijkswegen in de voorziening mogten worden tegemoet gekomen, van welke ingediend Rekwest mij een Kopie ter hand gesteld het welk de eer heb Uw H.E.G. aan te bieden. Verder de Waterkaap en de Kleverstee in oogenschouw genomen hebbende bevond dezelve tot in goede in standhouding dit lopende jaar behoorden geteerd te worden welker begroting van Kosten de eer heb Uw H.E.G aan te bieden. Met verschuldigde Eerbied heb ik in de Eer te zijn D.O.I. over het LW Ifs Hiv. P Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 34