- 24 - vertjes, dubbeltjes en soms kwartjes op rijtjes van tien. Kobus had een oude schoollei met griffel en tekende alles op. Na optelling en de deling door twee, stapte Arie weer op huis af. Soms zeer te vreden, soms teleurgesteld. Maar dit was bij hen, die andere bronnen van bestaan hadden, ook wel eens het geval. Hein Engel en Dien van Hein Engel woonden in de grote woning naast Sasburg. Hein verdiende de kost voor zijn grote gezin met zeegras drogen en visserij vooral aan de zuidkant van het eiland. De dubbele woning ernaast werd al bewoond door Piet de Wit en Hiltje Klein, achterin was het oude echtpaar Jan Klein. Jan Engel met vrouw en zonen Klaas, Maarten en Jan woonden in het laatste huis, een flink huis met een zogenaamde gebroken kap, dit hield in, grote ruimte op zolder voor het droog bewaren van de visnetten en geen boetjes of schuurtjes op het erf. Dat was de But- terhoek tot aan de Mekkenstuinweg. Krantenbericht: In 1930 woedde bij veehouder J. Doves in de Klieftstraat een brand en de schuur van een boerenwoning. Bewoonster en kind wer den in veiligheid gebracht want de vlammen grepen gretig om zich heen. De heer Doves zelfwas ver van huis op het land werkzaam. De brandweer verrichtte goede diensten om belendende percelen te beschermen. Want aan blussen van de brand zelf viel niet te denken. Behalve het huis had ook een klamp hooi vlam gevat. Op een paar baaltjes kunstmest na kon niets worden gered. Huis en inboedel waren verzekerd, de granen niet. Oorzaak onbekend men denkt dat het tengevolge van een kortsluiting zou kunnen zijn. De boerderij werd niet herbouwd. Er komen twee nieuwe huizen, nummer 68 en 70 voor in de plaats. C. Metselaar, schrijft in het voorwoord van het einde deel 2: "Hopende, dat u bij het lezen, de tijden van vroeger goed voor ogen kunt zien en het daarna rustig overdenkt." Nooit had hij kunnen denken, dat zo velen, oude en jongere Wieringers en niet-Wieringers van ge boorte, zoveel interesse voor het oude van toen zouden hebben. Na 1925 veranderde er veel op Wieringen, de aanleg van de Afsluitdijken met Noord Holland en Friesland. Het indijken en droogmaken van de Wieringermeer waren daar debet aan. Wieringen kreeg veel nieuwe inwo ners. Vertrouwde familie namen werden aange vuld met namen die, de nieuwe werknemers van de Zuiderzeewerken van elders inbrachten. Bewust heb ik daarom gekozen een lijst van de inwoners samen te stellen die zo rond de jaren 1940-1955 in de Klieftstraat woonden. De peri ode van oorlog en de wederopbouw. Echter, zon der aanspraak op volledigheid te willen maken. Met behulp van de heer Pieter Kooy die veel na men wist op te noemen. De heren Jan de Weert en Dirk Engel en mevrouw Hanneke den Does ten Bokkel voor de eventuele aanvullingen, waar voor mijn hartelijke dank, is een aardige invul ling gegeven van de bewoners, die er toentertijd woonden. Let u ook op de vele bedrijven die er gevestigd waren. Beginnend vanaf het Hoekje, rechts: Echtpaar Klein, met fietsenstalling. Echtpaar Haas, schoonouders van P. de Wit, slager. Echtpaar L. Ploeger, met ongeveer vijf kinde ren. Echtpaar O. Hoekstra, twee kinderen Jan en Hetty. Echtpaar Westerbeke, drie kinderen. Echtpaar Everts, twee zonen Jan en Niek. Echtpaar A. Tabling, evacués uit Den Helder 1943-1945. Deze man ging alle dagen naar de werkzaamheden vanj. Smit (smederij) kijken. Echtpaar Maarten Kaptein, met vijf kinde ren. Bakkerij daartussen heeft nog de familie Roos in de bakkerij gewoond. Echtpaar D. Kooy, twee kinderen Pieter en Marianne. Tevens groothandel in koloniale waren. Echtpaar Blaauboer-Bays, kruidenierswinkel. Geertje hielp in de winkel, Siemen kwam de boodschappen vragen en rondbrengen. Kobus Doves (daarna Simon Veerdig) en ga rage touringcarbedrijf De Haan. Familie Jan de Jong, melkboer en veehouder, vier kinderen; Marianne, Annemarie, Jean- nette en Piet. Familie Dijkstra, met de kinderen Jan en Menno. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 0e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 26