- 23 - groot vakmanschap aan. Kobus Sasburg en Jan netje Spigt zijn de buren. Jannetje zou geen gek figuur slaan in een kermistent voor dikke dame, zij mocht er zijn. Kobus is een zeer bijziende man, hij heeft moeite om het dagelijks brood te verdienen. Daarom is het door tussenkomst en met medewerking van instanties dat de blinde Arie Visser en Kobus een orgel kunnen huren van de firma Perlee uit Amsterdam. Blinde Arie ziet zijn inkomsten dalen in zijn stoelenmatterzaak. Waren er tot op heden alleen maar biezen matten op de stoelen, nu heeft een of andere nieuwlichter een mat uitgevonden van dun hout geponst met gaatjes. Gemakkelijk aan te brengen, luchtig om op te zitten en niet duur. Het werd zelfs een modeverschijnsel, de econo mie ging in de goede richting, de mensen kon den zich financieel iets meer veroorloven. Dus waarom zouden ze geen gaatjesstoel kopen? Zo kon men op Wieringen de beide mannen zien gaan met hun orgel. Kobus was de manser, hij liep met het centenbakje, stoetelde over hekjes en walletjes om maar niemand over te slaan. En Arie, die veel gevoel voor muziek had, speelde heel goed de harmonica, draaide met veel gevoel aan het rad. In de dorpen speelde het orgel op veler verzoek het zeer mooie sentimentele lied: "Er waren eens twee koningskinderen, die hadden elkander zo lief, zij konden bij elkander niet krijgen, ze schreven elkander een brief" enz. enz. Of het moderne lied: "Daar hei je Pietje Puk, hij lust geen klare, dat is zijn onge luk." Dat waren wel de succesnummers. Hoewel de echte muziekliefhebbers aan hun trek kwamen met mooie walsen van Strauss. Als zij beiden zeer vermoeid van Westerland of Den Oever met het orgel duwend naar huis terug keerden, gebeurde het wel eens, dat dit met een wiel in de greppel van de toch al niet makkelijke weg raakte. Dan was Leiden in last, ze verweten dan elkaar dat je goed 'uut kieke most'. Des avonds konden de voorbijgangers van Kobus woning, beide man nen aan tafel zien zitten, geld tellen. Arie lag op gevoel de centjes, vierduitstukken (2V2 cent) stui- Kruising Klieftstraat, Mekkenstuinweg, Oosterklief en Rozenlaantje Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 25