- 22 - Klieftstraat, links het armenhuis Bij bakker Kees Huiberts met zijn huishoudster Neeltje Bakker trapt de oude vader Jaap, gekleed in een rood hemd en een blauwe onderbroek, het roggebrooddeeg. De bewoners naast de bakker, die in een zeer oude boerderij wonen, zijn nu Jacobus Doves, getrouwd met Alida Dijkshoorn, de weduwe van Pieter Smit. Dan volgt het kleine boerderijtje van Jan Huiberts en Neeltje Boersen. Jan is tevens vrachtrijder. Dat hij nooit stil zat be wijst wel dat hij in de week geen tijd heeft om zijn paard te beslaan. Zondagsmorgens als Jan naar de kerk gaat brengt hij eerst zijn bruine ruin naar Piet Kreijger, de hoefsmid. Jan is bepaald van me ning dat de pastoor en de dominee ook op zon dag de kost moeten verdienen, waarom de smid dan niet? Naast hem heeft Jaap van Gert Lont, de bekende winkelier, het boerenhuisje betrokken dat dan is ingericht als winkel. Links van de weg een oude boerderij, eigenaar Jan Boersen? Even verder, verscholen in mooi groen, staat het oude huisje van het gezin Arie Dijkshoorn. Arie heeft zijn tuin, vooral de moestuin, keurig in orde. Daar tegenover, rechts van de weg, staat het zogenaam de Ermhuus, eigendom van de Nederlands Her vormde diaconie. Bewoners: Jaantje Rotgans en Jan Bakker (in de volksmond Olijke Jan). Jaantje is een grote dierenvriendin, zij heeft gei ten en poezen. De geiten moeten bijna altijd een natuurlijke dood sterven. Het gevolg: de nagels aan de tenen groeien tot aan de buik en geen melk. Maar de poezen worden niet vergeten, die mogen als de melkboer er is altijd direct even een mondje proeven uit de melkpan, voordat zij die op het petroleumstel zet. Jan Bakker is een groot vakman, hij is specialist in het verspreiden van de plakken die de koeien hebben laten vallen. Jan is er zeker van dat nie mand dit kan zoals hij. "Ze moeten goed uutmest, aars kriegje oalegaar kale plekken in het langd"? Dat dit door de boeren werd gewaardeerd blijkt wel uit de beloning zijnde één gulden per dag. De andere bewoners zijn de weduwe Wagema- ker en de oude Sasburg met zijn zoon Evert, een gezien en bekwaam opperman. Even verder het kleine huisje van het grote gezin Jan Doves en Jaantje Schuit. Jan is een zwaar gebouwde man en kundig grondwerker. Hij is ook in dienst van het Heemraadschap. Er naast de dubbele woning van Jacobus Does burg en Trijntje Visser. Naar binnen kijkend kan men Kobus op zijn werktafel zien zitten om he renkostuums te maken. Zijn aflevering geeft een Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr, 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 24