- 13 - ET GEHEIM VAN DE SMID Een smid moet eigenlijk een duizendpoot zijn. Hij moet alles weten en van alles kunnen. Als hij zich als volslagen smid wil vestigen heeft hij niet alleen zestien diploma 's nodig, maar hij moet van veel meer dingen iets afweten, waar men geen diploma's voor verstrekt. Hij moet niet alleen zijn bedrijf gaande houden in een maatschappij die verandert. Hij moet van die veranderingen op de hoogte blijven. Hij moet de vakliteratuur bijhouden hij moet waterleiding kunnen aanleggen - en hij moet een paard kunnen beslaan. Hij moet verstand hebben van kachels en van rijwielen, van landbouwmachines en melkmachines Hij heeft rekening te houden met dingen die verdwijnen. Vroeger was ieder smid een hoefsmid. (Smederij vereniging "Schagen en omstreken" bij het zestigjarige bestaan, april 1960.) door Nettie Rienstra-Mulder dienen. Hij heeft los werk gedaan, hij is bij aannemersbedrijf Okko Bosker in dienst geweest en hij heeft gehol pen bij de aanleg van de wielerbaan. Omstreeks 1935 begint Jan een eigen bedrijf in de Klieftstraat. Hij is inmid dels getrouwd met Cornelia Gorter, het echtpaar woont dan in de Hoofd straat, achter Roelof Post (nu de win kel van Henk ten Hoor). Zoon Cees werd daar in 1931 geboren. Het had het voordeel dat je voor niets naar de film kon kijken, want achter het huis was Hotel De Haan, waar achter in het gebouw films werden vertoond. SMEDERIJ SMIT Je heet Smit en je bent smid. Het adres was Klieftstraat 14 (na 1 januari 1957 is het huisnummer "omgenummerd" tot 67), Hippolytushoef Vader Jan Smit werd op 13 januari 1901 in Bar- singerhorn geboren. Hij was de zoon van Cor- nelis Smit (geboren op 29 april 1865 te Bar- singerhorn) en Maartje Meuleveld (geboren 5 september 1870 te Barsingerhorn). Hij overleed op 12 maart 1981. Op 11 april 1930 trouwde hij met Cornelia Gorter, geboren op 5 april 1902 (wijk C283b). Cornelia Gorter was een dochter van Cornelis Jacobsz. Gorter en Trijntje Alberts Duijnker. Cornelia Gorter overleed op 72-jarige leeftijd op 4 juni 1974 te Apeldoorn. Cornelia Gorter en Jan Smit kregen twee kinderen: 1. Cornelis, geboren op 20 juni 1931 2. Jacob, geboren op 16 mei 1934 Het verhaal van Cees Smit: Vader Jan Smit is volgens mij in 1923 opWierin- gen gekomen. Hij heeft ongeveer elf jaar gewerkt bij P. Kreijger in de Beltstraat. Op de plaats van de smederij staat nu een woning, bewoont door de familie Oldersma. Het werk werd minder, dus Jan Smit kreeg zijn ontslag. Het was een moeilijke tijd, maar je pakte alles aan om je brood te ver- De werkplaats is gebouwd door Cor de Vries voor de somma van 634,25. De grond werd gehuurd van de fami lie Asjes voor 1,00 per week. De beginwerk- zaamheden waren: Fietsen maken, wat boeren werk en hoefbeslag. Ook maakte vader Jan voor de familie Jongmans uit Alkmaar bietenspaden, dat was zuiver smeedwerk. In het begin was er geen elektra. De verlichting bestond uit grote pe troleumlampen. Op zolder stond een blaasbalg die met de hand moest worden bediend. Dus tussen koud en warm ijzer moest je ook werken. Niet veel later, ik denk in 1936 kwam er elektra in de werkplaats. In de kacheltijd, die al half au gustus begon, was het pijpen maken, ellebogen en dop-ellebogen. Op Wieringen hoefde je niet met fabriekspijpen aan te komen. Vader kocht de ijzeren platen bij De Wild in Alkmaar. Die kwa men uit Duitsland, het waren de mooiste. Dan kwamen er wel drie stuks, wat veel geld was. Ze stonden bij moeder in de achterkamer tegen het schot van de keuken met een spijker in het ko zijn, anders vielen ze om. Ze moesten vochtvrij staan. (We woonden toen al in de Klieftstraat, in juli 1936 zijn we verhuisd.) In 1938 heeft vader Jan Smit zijn eerst grote klus geklaard: het maken van ijzeren palen met anker- werk en hang- en sluitwerk voor de poorten van de begraafplaats op Zandburen in opdracht van de gemeente Wieringen. Het bedrag weet ik niet meer. (Vele jaren later maakt zoon Cees Smit de hele poort, red.) Tot op het laatst werd er veel werk ver richt voor de gemeente. Ook werd er regelmatig Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 20e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 15