i - 12 - zeegras terug in de Waddenzee. Niet om het eco nomische gewin, maar om de grote natuurwaar den en het rijke dierenleven in de zeegrasvelden. Toch zal het nooit meer worden als vroeger. Er blijken namelijk verschillende soorten zeegras te zijn. Ter verduidelijking hierbij een stukje uit het RIKZ rapport: Citaat: "In de Nederlandse Waddenzee waren zeegrassen vroeger een normale verschijning Het betrof twee soorten, Klein Zeegras (Zostera noltii) en Groot Zeegras (Zostera marina). Van Groot zeegras kwa men twee vormen voor die waarschijnlijk aparte ondersoorten zijn, het breedbladige Groot zeegras (Zostera marina marina) dat rond de laagwaterlijn groeit en het smalbladige Groot zeegras Zostera ma rina stenophylla) dat tussen de hoog- en laagwaterlijn voorkomt. Het breedbladige Groot zee gras groeide over grote oppervlakken in de westelijke Waddenzee, ruwweg tussen Wieringen en de Friese kust. Deze vorm van Groot zeegras is verdwenen door de zeegrasziekte die in die periode in grote delen van West-Europa toesloeg. Deze ondersoort is daarna niet meer teruggekomen, waarschijnlijk als gevolg van grote veranderingen in zoutgehalte, troebelheid en waterstromingen door de afsluiting van de Zui derzee. Mogelijk heeft de totale afwezigheid van deze ondersoort tot in de verre omtrek hier ook een rol in gespeeld". Einde citaat. Het was het breedbladige Groot zeegras dat door de Wieringers op de wierwaarden in de Zuiderzee gemaaid en op het eiland zelf langs de dijk met hekwerken "gevist" werd. Door de ziekte verdween in 1932 overigens ook het smal bladige Groot zeegras vrijwel volledig uit de Wad denzee. Deze soort heeft zich in latere jaren weer in beperkte mate hersteld. Het was dus het smal bladige Groot zeegras wat de reeds genoemde voormalige wiermaaier in 1949 op het Balgzand tegenkwam (hij vond de plant ook al wat smal). In de jaren 1970 - 1980 was er opnieuw een sterke achteruitgang doordat de Waddenzee toen te troebel werd, uiteindelijk verdween het smal bladige Groot zeegras volledig uit de westelijke Waddenzee. Na 1990 is de helderheid verbeterd, maar in de westelijke Waddenzee is dit zeegras niet meer teruggekomen, waarschijnlijk omdat er geen zaden of andere plantendelen meer voor kwamen. Terschelling was toen de meest weste lijke vindplaats. In de oostelijke Waddenzee en de Eems heeft wel enig herstel plaatsgevonden. In de periode 2002 - 2004 zijn op het Balgzand tussen Den Helder en Wieringen 5900 jonge planten (uit de oostelijke Waddenzee) van het smalbladige Groot zeegras geplant als onderdeel van een herintroductieprogramma. De resultaten hiervan zijn tot op heden sterk wisselend, maar gemiddeld niet positief. Bovendien zal het zeegras, mocht het zich uitbreiden, niet echt op grote schaal terugkomen want de conclusie van het RIKZ rap port luidt dat in de Waddenzee 180 ha. zeer geschikt en 1750 ha. (gewoon) geschikt is voor het smalbladig Groot zeegras. Dat zijn toch andere opper vlakten vergeleken met de toenmalige schatting van 15.000 ha aan breed- bladig Groot zeegras uit 1915/1916. Het smalbladige zeegras groeit tussen de hoog- en laagwaterlijn (litoraal), het breedbladige rond en onder de laagwaterlijn (sublitoraal). De mogelijkheden voor herintro ductie van het breedbladige zeegras zijn daarmee nog beperkter. Alleen als het smalbladige zeegras goed zou aanslaan had men een eventueel een poging met het breedbladige in gedachten. Voor lopig ziet het daar dus nog lang niet naar uit. Zou het RIKZ rapport uit 2005 dan eindelijk het ant woord geven op de kwestie die de gemoederen op Wieringen, Texel en omstreken 75 jaar gele den zo wisten te verhitten en waarover in feite nog steeds gepraat wordt: Verdween het wier nu wel of niet uit de Waddenzee door de aan leg van de Afsluitdijk? Uitgaande van dit rapport zou het antwoord dus luiden: het zeegras verdween niet door de dijk, maar door een ziekte, maar de Afsluitdijk was er waarschijnlijk wél de oorzaak van dat het breed bladige Groot zeegras daarna nimmer in de Wad denzee is teruggekeerd. Groot zeegras zostera marina) Groot zeegras (detail) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 14