ERIN NERINGEN AAN OOM MeIJERT - 10 - Naar aanleiding van een foto op de wand bij de expositie van de stamboom Tijsen vertelde mijn broer Jaap het volgende. van moeder en niet van oom Meijert. Toen de schrijfster van dit stukje de vuurtoren op bladzijde 157 van het boek Kieken op Wieringen eens goed bekeek, begreep ze waarom niet. Een lange vaste ijzeren trap leidde naar boven. Er was een vijf me ter brede houten steiger van nu coupure tot coupure. De vuurtoren stond min of meer over de dijk heen. De dijk was naar begrippen van nu, erg laag, maar bij storm en hoogwater kon de zee zo doorlopen de Zuiderzee in. Want de Afsluitdijk was er nog niet. Toch vertel de opa het verhaal dat de dijk bij het Nouwlangd "land achter de Stontele", was doorgebroken "tweede helft na 1850" en het water liep Den Oever in. De huizen aan de Beursdijk hadden geen last want daar was het hoger maar de koeien van Kees Bakker in de boerderij in het Katte gat stonden tot hun knieën in het zoute water. Het Kattegat was een deel van de Noorderweg, de Hofstraat en de Zeestraat. De boerderij was het laatst in gebruik door de Coöperatie, is nu gesloopt en moest plaats maken voor garages en huizen. Meer over vuurtorens en lantarenopste kers vindt U in Op de Hoogte van de dertiende jaargang nummer vier en de zevende jaargang nummer drie. Annie Keppel-Tijsen Meijert Tijsen, 24 januari 1863 - 14 maart 1932. Liehtwachter van Den Oever. Oom Meijert was een twee jaar oudere broer van onze opa Jacob Tijsen (27 juni 1864 - 17 maart 1956). Hij woonde in de Spuitsteeg dicht bij de kapel. Het schuurtje dat bij het huis hoorde stond op de plaats waar nu een stukje grasveld is naast de voorheen drankwinkel van de Deka. Oom Meijert is nooit getrouwd, hij had een bochel. Tante Anne die thuis woonde bij opa en opoe in de Bloemsteeg, die eigenlijk in het verlengde lag van de Spuitsteeg, verzorgde zijn huishouden. Aan de Bloemsteeg stonden twee huizen, dat van opa en opoe Tijsen en van Wouter Hegeman de postbode. Doorlopend over het erf van de boer derij van Jan en Hillegonda Zomerdijk kwam je in de Gasthuisweg uit, tegenover het houten kerkje, nu de kapel. Oom Meijert was een aardige en vriendelijke man, pet op, grijs gestreept over hemd en op klompen. Wij, neef Jaap en nichtje Gré gingen vaak even bij hem kijken en zomers een worteltje halen uit zijn tuin. Met een hand kar waarop ook een ladder lag haalde en bracht hij de lampen, in mijn herinnering zo'n tien of twaalf. In het schuurtje werden ze op de werk bank gezet, schoongemaakt, de pitten verzorgd en bijgevuld met olie die uit vaten kwam die daar stonden. Oom Meijert wist precies hoeveel olie er nodig was voor een bepaald aantal branduren. Ook de vuurtoren werd door hem verzorgd, maar broer Jaap mocht nooit eens mee naar boven, niet Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 20e jaargang nr. 1 - 2008

Op de Hòògte - Wieringen | 2008 | | pagina 12