- 141 - derijkers bestaan nog steeds, de meeste re derijkerskamers zijn tegenwoordig gezellig heidsverenigingen 'Harmonie' vanaf 1887 tot nu De vereniging wordt opgericht door mensen uit de middenklasse, mensen die zich een hobby konden veroor loven en het zijn hoofd zakelijk mensen uit de Nederlands-hervorm de bevolkingsgroep. Na 1895 treden ook Rooms Katholieke leden toe, later gevolgd door Doopsgezinden. Met alle ker kelijke verplichtingen wordt rekening gehouden, zo wordt het voorjaarsconcert in verband met de vasten periode verzet naar eind februari. De twee schoolmeesters Rijkeboer en Keulen, Jan Bruul en zoon Piet Bruul, Nan Poel, de mensen van het eerste uur, hebben niet alleen de vereniging op gericht maar hebben zich ook vele jaren ingezet voor de vereniging. De overige initiatiefnemers tot de oprichting kwamen toch uit de zelfstandi ge beroepen, een handelaar vrachtschipper, een visserman en enige zelfstandige ambachtslieden. De vereniging had verschillende soorten leden, kunstlievende leden - tegenwoordig donateurs - aspirant- en werkende leden. Een erevoorzit ter en een beschermheer werden aangezocht, zij moesten representatief zijn en over enige finan ciële middelen beschikken, het bekende achter deurtje. Om in het korps te worden opgenomen moest men voor een examencommissie verschijnen die bestond uit enkele meer bedreven muzikan ten. De eerste leden hebben waarschijnlijk door zelfstudie hun muzikale kennis en vaardigheden verkregen. Wel is bekend dat de Wieringers van oudsher een muziekminnende bevolking had. In de notulen van de vereniging wordt melding gemaakt dat in veel woningen op Wieringen een piano, viool of trekharmonika aanwezig was. Het is meester Rijkeboer die de leiding neemt, onder hem wordt er op zondagmiddag gerepe teerd in een schoolgebouw in Hippolytushoef. Muziek maken vanaf de platte wagen tijdens de Landbouwtentoonstelling te Wieringen in 1921 Er is gekozen voor de zondagmiddag omdat de zaterdag een gewone werkdag is en de leden op zondagmorgen naar de kerk gaan. Om in het schoolgebouw te kunnen oefenen schenkt bur gemeester van Kempen twee nieuwe olielampen, de schenking van dit 'kolossaal licht' wordt zeer gewaardeerd. Vanaf het begin vindt de 'Harmonie' het belang rijk om zich in te zetten voor de gemeenschap. Diverse uitvoeringen, muziek en toneel, worden er gegeven. Het orkest heeft een sociale functie, de activiteiten vormen een prettige onderbreking van het dagelijkse ritme. Vooral is zo'n tamelijk geïsoleerde gemeenschap als Wieringen. Er wordt opgetreden tijdens Nutsavonden, Koninginneda gen, serenades gebracht en de muziek wordt ver zorgd bij andere georganiseerde evenementen, zoals harddraverijen, landbouwtentoonstellin gen, arrenslee- en fakkeltochten. In 1896 biedt de bevolking als blijk van waardering de vereni ging een vaandel aan. Aan de maaksters van dit vaandel wordt een extra uitvoering aangeboden en men maakt een rondgang door het dorp op de klanken van een door de directeur gecompo neerde Vaandelmars. In datzelfde jaar wacht men de nieuwe burgemeester Kolff aan De Haukes op, om zijn intrede met muziek te begeleiden. Op 7 juni 1902 krijgt de opvolger van Kolff, de heer Cavalje, een gelijkwaardige verwelkoming. Er wordt, door de jaren heen, veel aandacht be steed aan een goede relatie met de burgemees ters, zo krijgt Cavalje tijdens zijn ondertrouw en huwelijk gelukstelegrammen aangeboden en bij terugkomst van de huwelijksreis de klanken van 'Harmonie'. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 7