- 140 - verenigingsleven al in volle gang was. Door de in vloed van deze 'nieuwe' inwoners komt er vanaf de tweede helft van de 19e eeuw op Wieringen een opbloei. Er komt plaats voor het geestelijke leven, een afdeling van 't NUT, een zangkoor en de 'Harmonie'. De eerste vereniging is de plaat selijke afdeling van de 'Hollandse Maatschappij van Landbouw, opgericht in 1847, dan volgt de 'Burger Brandwaarborg Maatschappij', opge richt in 1886. De 'Harmonie' is de derde vereni ging die wordt opgericht, 5 oktober 1887, een vereniging waar muziek wordt gemaakt en toneel wordt gespeeld. De Zuiderzeewerken bracht op nieuw nieuwe inwoners naar Wieringen, waar door het volkskarakter van de Wieringers in po sitieve en negatieve zin verder veranderde. Het verenigingsleven kwam helemaal op gang maar het gemoedelijke karakter van de oorspronkelijke bewoners werd minder. Er komen maatschappe lijke en sociale veranderingen waarin bewoners van 'buiten' het initiatief nemen en er komen nieuwe vormen van vrijetijdsbestedingen. De 'Harmonie' een fanfareorkest Een fanfareorkest bestaat uit koperblazers waar onder veel bugels, saxofoons en slagwerk. Van ouds her is het musicerende fanfareorkest bekend als hèt orkest dat al marcherend op de maat door de straten gaat en bij elk feestelijk evenement zijn kunnen ten gehore brengt. Het is nu een typisch Nederlandse en Belgische orkestvorm die mu ziek speelt die varieert van mars- tot popmuziek en van klassiek tot filmmuziek. De beste orkes ten bevinden zich in deze landen. Nederland telt ruim 2000 fanfare- en harmonieorkesten. Rederijkerskamer 'Al doende leert men' Vermoedelijk is een andere culturele traditie ook van invloed geweest op het ontstaan van de Wie- ringer muziekvereniging 'Harmonie'. Sinds de 14e eeuw kent men rederijkerskamers, waarin aanvan kelijk geestelijke broederschappen en later de hogere maatschappelijke klasse zich bezighielden met het beoefenen van de leer der welsprekendheid, met de dichtkunst en met het toneelspel. Misschien is het aan de Franse Revolutie met haar leuze 'Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap' te danken dat omstreeks 1850 ook de maatschappelijke middenklasse aan de activi teiten van de rederijkerskamers gaat deelnemen. Op het platteland was het dikwijls de schoolmeester die hierbij een belangrijke rol speelde. Niet zelden ver vaagde de literaire doelstelling en naar gelang de am bitie van het gezelschap ging men zich meer toeleg gen op eenvoudig toneelspel en op muziek. Omstreeks die tijd ligt het eiland Wieringen tamelijk geïsoleerd en men leeft er een overwegend sober bestaan. Toch bereikte het toonaatigevende stadse culturele leven via nauwe handelsbetrekkingen met Amsterdam, het eiland. Op 5 oktober 1887 vond de oprichting van de muziekvereniging plaats. De leden van de nieuwe vereniging, waaronder schoolmeesters, houden zich naast het musiceren ook intensief bezig met toneelspel en het is aannemelijk dat deze combinatie van activi teiten goed aanslaat bij de bevolking. We zien name lijk enige jaren na de oprichting de rederijkerskamer 'Al doende leert menter ziele gaan, waarna zij haar bezittingen schenkt aan 'Harmonie'... Citaat uit 'Gulden Noten', August Pruimboom. In de periode 1300-1500 was er in Nederland weinig vertier. Mensen gingen toen met een clubje bij elkaar liederen zingen, dichten en en toneelstukken spelen. Dit gebeurde vooral in de Zuidelijke Nederlanden, later verplaatste deze ontwikkeling zich ook naar het Noorden. Re- De Harmonie in de jaren dertig tijdens de opening van de Landbouwfeesten te Hippolytushoef. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19c jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 6