ARMONIE" - DE OUDSTE VERENIGING OP WlERINGEN - 139 - u door Gea Klein-Hamming in samenwerking met het bestuur van Harmonie Muziek, een klankboord dat ons gehoor stimuleert Muziek, ook wel toonkunst genaamd, is nauw verwant aan poëzie. Alle culturen hebben in alle tijden muziek gekend, wel wordt deze kunst op verschillende plaatsen en tijden weer anders beoefend en ervaren. Een definitie van muziek is daarom moeilijk te geven, wat de grote verscheidenheid aan stijlen verklaart. Een feit is echter wel dat het bij muziek gaat om hoorbare en onhoorbare elemen ten, zoals pauzes. Door specifieke muziekinstrumenten te gebruiken wordt de stijl van de muziek bepaald. Muziek is een tijdskunst. Zolang de mens leeft, moet hij ook hebben geblazen en getrommeld. Veelal om signalen door te geven. Een trompet of trom was eigenlijk het enige geschikte middel om een signaal snel en over grote afstand door te geven. Muziekinstrumenten speelden onder andere een belangrijke rol in de communicatie van militairen. De Romeinen hadden al voor de Middeleeuwen hun 'militaire kapel'. Ieder leger werd voorgegaan door een eigen groep muzi kanten. Door de eeuwen heen ontwikkelde de blaasmuziek zich steeds verder, nieuwe technie ken verbeterden de bestaande instrumenten, en maakten nieuwe toepassingen mogelijk. Zo werd het eenvoudiger om in groepsverband te spelen en de muziek werd voor meer mensen bereik baar. In de 18e eeuw gaf opnieuw het leger een belangrijke impuls voor hedendaagse fanfares en harmonieën. Ze namen de saxhoorns en saxo foons op in hun orkesten. Dit goede voorbeeld deed volgen: bugels, baritons en allerhande saxo- De Harmonie Wieringen foons drongen ook door in de burgerij. In de 19e eeuw stond het muziekleven onder invloed van nieuwe sociale en pedagogische opvattin gen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen -opgericht in 1784- stimuleerde de volkszang en de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst —opgericht in 1829- droeg bij tot de ontplooi ing van het concertleven. Door deze stimulans werden er vanaf 1870 in steeds meer plaatsen, in Nederland, blaasorkesten opgericht, zo ook op Wieringen. Wieringen en verenigingen Immigratie moet voor 1850 zeer gering geweest zijn. Het gemiddelde aantal inwoners was tot die tijd 1500. In 1849 waren er bij een telling: 197 huizen, 321 gezinnen en 1670 bewoners. Wierin gen is een kleine gemeenschap die op zichzelf is aangewezen en waar de economische omstan digheden van dien aard zijn dat men weinig be langstelling heeft voor activiteiten. De Wierin- gers worden getypeerd als gemoedelijk, ver draagzaam, goedaardig en oprecht maar met een uiterst langzaam tempo. Een typisch Wieringer uitdrukking is dan ook: 'Ik lijk er maar niet toe te kun nen komme". Door de indijking van de Pol der Waard Nieuwland in 1846 verdubbelde het aantal inwoners tot 3000. Hoofdzakelijk landbouwers uit West Friesland en Gronin gen, gebieden waar het Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 5