ERDWENEN BOERDERIJEN VAN WlERINGEN - 166 - Aanvullingen en correcties In juni 2006 is het boek Verdwenen boerderijen van Wieringen "verschenen. De meeste kennis over deze boerderijen is gevonden in het archief van het kadaster in Alkmaar en Haarlem. Het is niet eenvoudig de weg te vinden in de leggers, de minuutplans en andere gegevens. De boerderijenwerk groep denkt toch dat het redelijk gelukt is gezien het geringe aantal correcties, dat is binnengekomen. Een probleem bij het kadaster is de datering. Het dienstjaar van de boeken loopt niet parallel met het werkelijke jaar. Het loopt een jaar achter, soms nog iets meer. Het kadaster vermeldt ook alleen de eigenaren, niet de bewoners van het pand. Dat kunnen dezelfde zijn, maar dat hoeft niet. Ook de afwerking van een erfenis kan nogal wat tijd in beslag nemen. De datum van overlijden van de eigenaar van een boerderij en de datum van scheiding van de boedel kan jaren uit elkaar lopen. Daardoor ontstaan dan jaartalverschillen. Cees Tijsen uit Castricum stuurt de volgende correcties; rdwenen boerderij Blz. 274: Den Oever 1. Dit gaat over de boer t derij van zijn grootva der Cornelis Bakker, die het pand koopt in 1892. Mede-eige naren zijn Cornelis P. Bais enz. Dat is nogal merkwaardig, omdat de genoemde kinderen nog niet geboren zijn. Het betreft Trijntje geboren 1893, Maartje geboren 1894, Jan geboren 1897, Gerritje geboren 1899 en Pieter geboren 1904. Verder wordt vermeld dat Gerritje gehuwd is met Nan Lont. Dat huwelijk vond plaats in 1924. Bij dezen is dat nu gecorrigeerd. Cees Tijsen heeft ook een opmerking over het café van Tante Pietje op blz. 277. Het café is ge opend in april 1927, zoals in deWieringer Cou rant staat. In het boek staat dat rond 1927 in de boerderij met het cafeetje is begonnen. Om een boerderij te slopen en een café te bouwen zal meer tijd nodig zijn, volgens Cees Tijsen. Hij denkt dat de boerderij al in 1926 is gesloopt. Op de foto op blz. 278 is men al bezig met de bouw van het café. De foto is waarschijnlijk van 1925/1926. Cees Tijsen stuurt ook nog een interessante aan vulling bij de foto op blz. 279. Links vooraan is inderdaad de winkel van Koorn annex bakkerij. In het voorhuis zat de bakoven. Het gebouw waar de personen voor staan, was het café van Meij- ert Tijsen. De laatste eigenaar was Cor Moeijes. Aan de voorzijde was het café, achter was een zaal die geschikt was gemaakt voor de gymver eniging. Het plafond was deels uitgebroken om genoeg zwaairuimte voor de ringen te creëren. Rechts naast het café is naderhand het postkan toor gebouwd. De volgende correctie komt van Dirk Lont van de Hollebalgweg. Hij schrijft het volgende: Op blz. 94 (Westerklief 11) staat dat de boerderij van Cornelis Kooiman in 1939 verkocht wordt aan Dirk P. Lont, landman op Westerklief op de Hoogte. In het bijbehorende boek met de kadas- tergegevens staat dat de verkoop plaats vond in 1930. Volgens Dirk Lont is dat de juiste datum. Hij kan zich niet anders herinneren dan dat zijn opa de eigenaar was. Het is ook niet juist dat D.P. Lont op de Hoogte woonde. Opa D.P. Lont woonde op de boerderij, die nu adres Westerklief 28 heeft. Daar zit waar schijnlijk de verwarring. Rond 1945/1950 is op Westerklief de huisnummering veranderd, even werd oneven en omgekeerd. Wat nu Westerklief 11 is, was de Hóögte en wat nu Westerklief 24 is (waar nu het kippenhok staat) was Westerklief 11Dat is de plaats waar de boerderij van Cor nelis Kooiman stond. Westerklief 28 nu, was toen nummer 13. Dus D.P.Lont woonde niet op de Hóögte, hij woonde naast nr. 11Op nr. 13Op de Hoogte woonde wel een broer van hem, name lijk Jan Lont. Nog een laatste correctie van Annie Breebaart uit Winkel. Dit gaat over blz. 198, de zogenaamde meestoof. De boerderij is gebouwd in 1872, is dan eigendom van Jan KI. Breebaart. In 1913 overgenomen door Klaas Breebaart Jz. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 32