EDICHT OVER HET WlERINGEN VAN VROEGER (deel 1) - 165 - (Uit de Wieringer Courant van woensdag 28 januari 1976) Jaren geleden maakte een zekere J. Jongkind een wan deling van Den Oever via Oosterland, Stroe en Hip- polytushoef naar de uiterste westpunt van Wieringen. Hij ging terug langs de oostkust. Zijn indrukken legde hij vast in dichtregels. Het gedicht is niet gedateerd, maar is in ieder geval geschreven vóór 1846. Jongkind spreekt na melijk over schoon land waar vijftig jaar lang "veel hooi wierd geteeldmaar dat la ter door de zee werd verzwol gen. Wellicht doelt hij hier op de Polder Waard-Nieuwland, korte tijd bedijkt geweest, maar in 1683 weer onderge lopen. De definitieve bedij king vond plaats in 1846. Het gedicht van Wieringen Voorzeker prijzenswaard, het water zoet en schoon Dat voortkomt uit de aard Ik ben niet van de koers als ik dit eiland prijs Want in den zomertijd is het een aardsch paradijs De witte klaver schoon die op dit eiland wast Is prachtig zoet en sier als bloemen van damast De hoven brengen voort veel vruchten schoon en eel De appels dun van schil en ook de peren geel Als Neptunus met zijn vloed dit land eens kwam berechten Gelijk het dikwijls beurt met al zijn stoute knechten Dit land zou zijn een puik een pronk voor alle landen Maar ach het is bezet rondom met doore stranden Ik zal U in het kort den weg eens wijzen aan Voor ieder die begeert dit land eens door te gaan DEN OEVER moet men eerst terdegen wel bekijken Een dorp al aan de zee bewalt met wieren dijken Het is zeer volkrijk met scheepvaart arondant En aan de achterzijde heeft men het klaverland De schepen die uit zee in Texel binnenkomen Die moeten daar voorbij al door de brakke stroomen Als het nieuwsgierig oog den Oever is voldaan Gaat dan de Nientstraat om landwaarts in te gaan Den molen wat voorbij dan komt gij bij het hof En ook de schoone gest die leit er zijden of Neemt Uwen loop dan voor't, en dat langs de zeekant En kijk wat zeewaarts in en dan naar Oosterland Dit dorp is ook vanouds door hoogerhand verheven Met een Paroche Kerk een rechtbank daar beneven. wordt vervolgd) OOSTERLAND OP WIERINGEN. Vaar »chtti**dt-e*vn>tche h>ri*rg*Diirt. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 31