I URGERLiJKE STAND GEM. WlERINGEN - EEN GRAF, GEDOLVEN IN 1907 - 157 - 30. Aaltje Vonk, 15-11, 10:00 uur, wijk C nr. 166, 69 jaar, geboren te Medemblik en wonende te Wieringen, gehuwd met Gerrit Mante, dochter van Jan Vonk en Helena van de Velde. Aange geven door zoon Willem Mante, werkman en Jacobus van Boven, gemeenteveldwachter. 31. Neeltje Kooij, 17-11, 06:30 uur, wijk D nr. 125,39 jaar, geboren en wonende te Wieringen, gehuwd met Jan Wiegman, dochter van Pieter Kooij en Maartje de Roos. Aangegeven door echtgenoot Jan Wiegman, landman en Jacobus van Boven, gemeenteveldwachter 32. Trijntje Zomerdijk, 8-12, 22:00 uur, wijk C nr. 79a, 60 jaar, geboren en wonende te Wie ringen, gehuwd met Jan Koster, dochter van Jan Zomerdijk en Pietertje Bakker. Aangegeven door echtgenoot Jan Koster, arbeider en Dirk Lont, timmerman. 33. Klaas Takes, 10-12, 12:00 uur, wijk D nr. 77, 74 jaar, timmerman, geboren en wonende te Wieringen, gehuwd met Geertje Kooij, zoon van Willem Takes en Maartje de Wind. Aange geven door zoon Johannes Takes, visser en Si mon Doves, rietdekker. 34. Neeltje Mostert, 11-12, 23:30 uur, wijk A nr. 94,79 jaar, geboren wonende te Wieringen, we duwe van Jan Hallweeg, dochter van Nan Mos tert en Antje Maars. Aangegeven door zoon Nan Halfweeg, arbeider en Nan Wagemaker, broodbakker. De "wijken" waren: Wijk A: Polder Waard-Nieuwland, Oosterland, Den Oever en Gest Wijk B: Stroe Wijk C: Hippolytushoef, Noordburen, Elft, Belt, Normer, Oosterklief, Zandbu- ren,Westerklief en Hoelm Wijk D: Westerland De Haukes, Poelweg, Hol lebalg, Noorderbuurt en Dam Met dank aan de afdeling Burgerzaken van de ge meente Wieringen door Tiny Hoogschagen-Metselaar Het is midden jaren '90 van de vorige eeuw. Op het oude kerkhof rondom de Hippolytuskerk loopt een oude man. Hij wil nog eenmaal de graven van zijn familie bezoeken, ook het graf dat in juli 1907 is gedolven voor zijn grootmoeder. Zoekend tussen de rijen oude, scheefgezakte zerken, kan hij het graf niet vinden. Welig tierende mossen op de verweerde stenen hebben de namen van de overle denen onleesbaar gemaakt. Het oude kerkhof is eigendom van de burgerlijke gemeente. Na de ingebruikname van de gemeen telijke begraafplaats Zandburen op 19 september 1939 werden de oude graven rondom de kerk, ook na de verjaring van grafrechten, lange tijd ongemoeid gelaten. Totdat in de jaren '70 aan de zuidzijde graven werden geruimd, waarna de oude zerken werden gebruikt voor de restaura tie van de Michaëlskerk. Eind jaren '90 ontston den er plannen om het kerkhof gedeeltelijk af te graven en de vrijgekomen ruimte te gebruiken voor terrassen op het Kerkplein. Dit was voor de Historische Vereniging Wieringen het sein om in actie te komen. Het bestuur is van mening dat het oude kerkhof, zijnde cultureel erfgoed, voor het nageslacht behouden moet blijven. Er werd contact gezocht met de vereniging Terebinth. Op advies van enkele leden van deze vereniging die zich inzet voor het behoud van oude grafzerken werd het kerkhof geïnventariseerd. De inventa risatie, bestaande uit foto's van de grafstenen en afschriften van de opschriften, werd in de jaren 1998 en 1999 verricht door het echtpaar Fijn heer. De foto's en gegevens werden in een over zichtelijk opbergsysteem in het archief van de Historische Vereniging geplaatst. Zo kunnen na bestaanden de graven van hun voorouders terug vinden. Ook het graf dat in juli 1907 is gedolven voor Dieuwertje Wagemaker. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 23