De redactie aan (Pp de Maogte wenst a££e tezeus ptettige feestdagen en een gehuMdg en oawvspeedig 2CC8. - 154 - De FK26 van dichtbij Toelichting In dit artikel "Vliegtocht over Wieringen" staat: Draper zet den motor af." Dat Draper de vlieger was is hier wel duidelijk, maar wie was hij? Ma joor Christopher Draper (15 april 1892-16 janu ari 1979) was een Engelse vlieger die in de Eerste Wereldoorlog zijn sporen toen al had verdiend. Hij was piloot in beide wereldoorlogen en werd Mad Major (de gekke majoor) genoemd omdat hij allerlei stunts uithaalde, zoals onder brug gen door vliegen. Samen met vliegtuigontwerper Frits Koolhoven (11 januari 1886 - 1 juli 1946) in 1919 op de ELTA (Eerste Luchtverkeer Tentoon stelling Amsterdam) gaf hij vliegdemonstraties met de FK 26. De letters FK staan voor Frits Koolho ven. Een rondvlucht kostte op de tentoonstelling veertig gulden, voor die tijd een enorm bedrag. De FK 26 was zeer waarschijnlijk "de monster achtig groote vliegmachine" uit het krantenarti kel. Het toestel kon vier passagiers vervoeren die in een cabine (hier werd nog de scheepvaartterm kajuit gebruikt) zaten, maar de piloot zat achterin in de open lucht. Dat is duidelijk te zien op de foto. Het was het eerste vliegtuig dat speciaal gebouwd was om passagiers te vervoeren. Veel meer personen per vlucht werden er in de toe komst niet verwacht in die tijd. Dat is wel heel anders gelopen! Frits Koolhoven was toentertijd hoofdontwerper bij een vliegtuigfabriek in Enge land (later zou hij in Nederland werken, hij richtte de vliegtuigfabriek NV Koolhoven op) vandaar de Engelse registratie (G) en de Engelse vlieger. eind van het liedje zoo onpasselijk worden, dat ze iets overkomen, wat men bij kleine kinderen vies noemt - of dit den correspondent van boven staande ook is overkomen, weten wij niet, doch zeker is het, dat hij dubbel heeft gekeken toen hij boven Oosterland voer. Nimmer toch heeft de pastorie, waar de ex-kroonprins verblijft, aan een kiezelpaadje gestaan, - nimmer heeft het gebouw een rood dak gehad - nooit een simpel bleek- veldje voor het huis... om kort te gaan aan de beschrijving af te leiden, hebben de heeren vlie gers zich verrast met het oogblind te turen op het woonhuis van den landbouwer, den heer Maars en in hun verbeeldingsijver hebben zij den ex- kroonprins in het portaal er bij gefantaseerd...of het kan ook zijn, dat de correspondent niets heeft gezien en languit in de gordel lag evenals de fo tograaf, met steeds maar op klompen dansende Wieringers voor oogen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 20