[liegtocht over Wieringen - 153- - Bob Gorter Uit de Wieringer Courant, mei 1919 Velen zullen zich de groote vliegmachine herinneren, die verleden week over Hollandsch Noorder kwartier kruiste. Wij vonden hiervan een beschrijving in de Nieuwe Rotterdamsche Courant en het zal onzen lezers wel interesseren, wanneer wij een gedeelte van deze beschrijving overnemen, name lijk de vliegtocht overWieringen, dat dan ook de hoofdschotel van de reis vormt. Ondermeer schrijft de correspondent dan: ...Dan richt zich weer het vliegtuig: in den af grond onder ons veegt haar schaduw over de ondiepe, troebele Waddenzee; wij zijn boven het groene Wieringen en heel in de verte, en toch zoo nabij, iets wat vaag in de zeenevelen, teekent zich den rudimentaire vorm van Noord-Holland het eiland Texel af. Draper zet den motor af, (zie onderstaande toelichting, red.) en laat geleidelijk het vliegtuig dalen; het fluitende gesuis van de schroef is niet zóó luid, dat het voeren van een gesprek met hem onmogelijk is. Terwijl wij in glijvlucht over het dorpje Hippolytushoef strij ken, en wij vormen van menschen, voertuigen en vee weder kunnen onderscheiden, wijzen wij hem den geheel uit baksteen opgetrokken toren van het vlek Oosterland, met zijn stompe punt geheel op den Noordelijke uithoek van het eiland. Lager en lager dalen wij: sneller dan de polsslag, in ons hoofd krijgen wij een gevoel van verdooving in de ooren, een stekende pijn. Dat is het gevoel, dat ik mij herinner, gehad te hebben jaren geleden bij de afdaling in een caison, gecomprimeerde lucht gevuld; de te plotselinge overgang van de ijle in de normale lucht veroorzaakt een druk op de oorvliezen, welke de nog veel geringere inwen dige luchtdruk niet neutraliseert. Ansichtkaart van de FK26 De FK26 In breede kringen dalen wij boven het torentje van Oosterland, cirkelen er rakelings omheen, boven het dak van het simpel ex-kroonprinselijk woonverblijf. De koeien en de weide maken dolle capriolen, als in haar prilste jeugd; de eilanders zijn om het oude kerkje te hoop geloopen. Nooit hebben zij van zo nabij een zo monsterachtig groote vliegmachine gezien. Mannen en vrou wen verloochenen hun onverstoorbare Holland- sche besogne, lachen en wuiven, zelfs zien we er enkelen op hun klompen dansen. Ongeveer een kwartier lang spiralen wij zoo in sierlijke zwen kingen om de eenvoudige pastorie met het roode dak, met het simpele, boersche, bleekveldje, door een goedig hekje gescheiden van het sintelpaadje, dat leidt naar het kerkplein. Het paleis van hem, die eens bestemd was een wereldrijk te beheer- schen! Het kwartier van hem, die overwinnende legerscharen aanvoerde. De Engelsman ach ter het stuurrad lacht "a grim smile". De deur staat open; even zien wij vaag in het portaal een lange gedaante verschijnen; aan de opvallende magere hooge beenen, omsloten door bruine kappen meenen wij die gedaante te herkennen. Maar zoodra hij uit de vensters van de kajuit der vliegmachine een fototoestel op zich gericht ziet, trekt de man zich terug, om zich niet meer te ver- toonen aan onsDie daar als in een meteoor boven het eiland zijner ballingschap zijn komen vallen, om dan weer in de vrijheid der eindelooze ruimte te verdwijnen Tot zoover willen wij den correspondent van de "Rotterdammer" volgen. Echter kunnen wij niet nalaten aan dit artikel een kleinigheid toe te voe genWij hebben gehoord, dat velen, die op de ELTA voor het eerst een luchtreis meema ken een aller-akeligst gevoel krijgen en aan het z Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19e jaargang nr, - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 19