rrr - 151 - AT EENS WAS... door Trijnie Kuut- Wiegman, Westerland. Schilderachtig is de Noorderbuurt gelegen aan de westkant van ons voormalig eiland, waar kleurige veldbloemen de bermkanten sieren en de oude "tuunwoalkes" weer in ere zijn hersteldDestijds had het hier zomaar kunnen figureren voor het bekende lied van Wim Sonneveld over het dorp. Daar, vlak achter de opgehoogde Waddenzeedijk, staat nog altijd het kleine vissershuisje van Simon Bais. Met de door spijlen verdeelde ruitjes oogt het nog als vroeger en het lijkt of de tijd hier heeft stilgestaan. Ruim een halve eeuw geleden kwam Simon da gelijks op de boerderij om "een kan verse koe melk". In gedachten zie ik hem zo de poort weer door komen, het blauwe emaillen melkbusje in de knokige hand geklemd en de pijp met geurige Niemeijer tabak in de mond. De rode zakdoek, waarvan het puntje altijd zichtbaar bleef, was no dig om de immer aanwezige drup aan de neus te verdoezelen. Door mijn kinderogen zag ik Simon altijd als een beetje mysterieus, ving wel eens op dat hij dingen voorzag die dan later uitkwamen. Ook kon hij wratten wegstrijken. Nou, in die tijd had ik er wel een paar en dat is heel erg als je be gint te puberen. Simon bekeek ze, streek er over en kocht ze voor één cent. Ik vergat het euvel, veel later vroeg hij hoe het met de wratten was. Verhip, ze waren verdwenen. Als ik nu langs het huisje fiets denk ik dat als Simon in deze tijd had geleefd waar mediums als Char schatrijk worden met hun wel of niet kri tisch beoordeelde paranormale waarnemingen er voor hem ook zonder de letters van het alfabet veel meer te verdienden was geweest als de cent die hij mij destijds nog toe gaf. Hij bleef zijn hele leven vrijgezel. Simons onderweg zijn beperkte zich tot af en toe een uitje met de postboot naar de vaste wal, een bezoekje aan de kleine win keltjes, waarvan er toen zoveel waren en tot een praatje met de buurtgenoten op zijn geliefde ei land, waar hij was geboren en getogen. En ik be waar aan hem een lieve jeugdherinnering. Bij de boerderijpoort in Westerland. Links opa Cornells Wiegman en rechts, met pijp, Simon Bais Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 17