- 146 - dag spelen hierbij geen onbelangrijke rol. Wel wordt er gehoor gegeven aan het verzoek van de inmiddels opgerichte gymvereniging. 1931 De muziektent mag worden geplaatst in de Klieftstraat, de vereniging had eerder aange geven voorkeur te hebben voor de veldwach- tertuin en het schoolplein op Het Hoekje, deze laatste is dan al in gebruik is bij de R.-K. school. Een frisse wind in de vereniging is de heer Kreijger, onderkapelmeester der Koninklijke Marine. Hij neemt de leiding van de vereni ging. Met zijn kennis en militair optreden dwingt hij veel respect af. Er wordt druk ge oefend om ook het muzikale peil omhoog te krijgen. 'Harmonie' komt een klasse hoger, de 'Ereafdeling', wat niet wegneemt dat de vereniging zijn medewerking blijft verlenen aan derden. Door de inbreng van de heer Kreijger wordt er een zomerreces ingesteld en er komt een bibliothecaris die alle mu ziekstukken gaat beheren. Vader Jan Numeijer, voor velen beter bekend als Ome Jan 1934 De Afsluitdijk is klaar, Wieringen is een mid delpunt geworden. Er wordt een nationaal concours georganiseerd. Twee weekenden lang staat Wieringen in de schijnwerpers. Nadelige gevolgen kent de Dijk ook, vele ar beiders zijn weer naar elders vertrokken en de inkomsten van de mensen die zijn geble ven lopen terug, de zo goedbetaalde banen zijn er niet meer. Gestaag neemt de armoede en de werkeloosheid toe. 1936 Geven en ontvangen wisselen elkaar af. Er wordt in verband met de verloving van Prin ses Juliana, onder supervisie van de pas op gerichte Oranjevereniging, deelgenomen aan een grote optocht over het ex-eiland. 1938 'Harmonie' krijgt het predikaat 'Koninklijk', vanaf zaterdag 14 mei 1938 is het de 'Ko ninklijke Muziekvereniging Harmonie' Er is op het voormalige eiland een mentali teitsverandering, zette men eerder de tering naar de nering en leefde men sober. Nu mede door de Zuiderzeewerken zijn velen in een crisis beland, de criminaliteit stijgt, er komt wangedrag en er komen steeds meer mensen die niet meer aan hun financiële verplichtin gen kunnen voldoen. Toch gedijt het vertier als nooit tevoren. Is het door ontspanning de dagelijkse zorgen proberen te vergeten? Bij 'Harmonie' heeft het begrip voor de zorgen van zijn naaste nog niets aan krachten verlo ren, de minder bedeelde leden krijgen reduc tie. 1939 De Wieringer Dethmer Klink heeft bij het wielrennen de titel 'Nederlands kampioen achtervolging' veroverd en wordt gehuldigd. 'Harmonie' loopt voorop in de ronde door het dorp. 1940 Tijdens de voorjaarsuitvoering wordt Jacob Bruul onwel, de uitvoering wordt afgelast. Bruul overlijdt enkele uren later in zijn wo ning tegenover Concordia. Op last van de bezetter moet in het vervolg voor elk optreden een vergunning worden aangevraagd bij de Procureur-Generaal van het gerechtshof in Amsterdam. 1941 Het predikaat 'Koninklijk' mag op last van de bezetter niet meer worden gevoerd. 1942 Onder grote belangstelling wordt in de loop van de zomer opgetreden tijdens een toege staan turnfestijn. Vergezeld van 'Harmonie' en 'Apollo' en geëscorteerd door een korps marechaussees gaan ruim vijfhonderd gym nasten in optocht door het dorp naar het sportveld. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 12