- 145 - boom, in geld ingezameld voor een nieuw vaandel. 1914 Er wordt muzikale ondersteuning gegeven bij de verkoop van de 'Wittekruisbloempjes', ten bate van de wijkverpleging. 1915 In januari overlijdt Jan Bruul sr, alle activitei ten worden gestaakt tot eind maart. 1916 Doordat er vluchtelingen van de watersnood in de Anna Paulownapolder zijn onderge bracht in 'Concordia' worden de repeti ties een maand onderbroken. Men verleent spontaan medewerking aan een feestavond van de IJsclub Westerland waarvan de baten voor het watersnoodcomité zijn. De Eerste Wereldoorlog vraagt ook van Wie- ringen inzet van jonge mannen, het orkest heeft hierdoor regelmatig een tekort aan mu zikanten. Er moet volgens de burgemeester spreiding komen in de optredens van Harmonie en hij houdt voet bij stuk. Na de Kerstuitvoering in 1916 in 'De Witte Zwaan', later Hotel de Haan wil men nu ter wille van de gewenste spreiding een uitvoering geven op het Oos telijk deel van het eiland. Men denkt aan de zaal van Vroom te Oosterland, later Koster en daarna Klein. Bij het verzoek om een ver gunning is het weer de burgemeester die roet in het eten gooit. Hij vindt een optreden bij Vroom niet wenselijk, daar vinden al meer festiviteiten plaats. Een nieuwe confrontatie vermijdend geeft men gehoor aan zijn voor keur, het wordt zaalTijsen in de Zeestraat te Den Oever, nu garageboxen. 1918 Er vindt een bijzondere uitvoering plaats, geen toneel stuk maar de operette 'Marijke van Scheveningen'. Een ongekend succes, zowel de avond Carnaval 1986 voor gehuwden als voor onge- huwden is tot de laatste stoel uit verkocht. 1919 Er komt concur rente op het repe- titiebezoek. Een nieuwe vorm van vrij etij dsbesteding doet zijn intrede met een voetbal wedstrijd tus sen H.B.S. Den Helder tegen een Wierings elftal. 1920 Nog een concurrent doet zijn entree, een zaalhouder engageert zelf muzikanten voor het bal, dit was uit traditie voorbehouden aan 'Harmonie'. Maar wanneer de vereniging ge vraagd wordt om medewerking te verlenen aan een fancyfair ten behoeve van twee arme gezinnen, strijkt men de hand over het hart en wordt het meningsverschil bijgelegd. 1923 Voor het eerst wordt vanaf Van Ewijcksluis de verdere reis per auto vervolgd en daarmee behoort het rijtuigtijdperk definitief tot het verleden. Inmiddels is de muziekvereniging 'Apollo' opgericht, wat voor 'Harmonie' in hield dat de jaarlijkse optredens daar tot het verleden behoorden. 1925 Wil men voor een bepaald doel veel publiek op de been hebben, dan is een muzikale on dersteuning van 'Harmonie' een probaat middel. Het korps heeft dan ook een belang rijk aandeel in de toenemende belangstelling voor sport. Gelokt door muzikale klanken maken velen voor het eerst kennis met deze nieuwe en gezonde vorm van vrijetijdsbeste ding. Er wordt een voet- en korfbalclub, op Wieringen, opgericht. 1927 'Harmonie' speelt tijdens de opening van het nieuwe voetbalveld aan de Koogerweg. De Zuiderzeewerken heeft voor 'Harmonie' als voordeel dat er steeds meer mensen naar Wieringen komen, waaronder ook goede mu zikanten, maar het nadeel is dat de mensen werkzaam zijn aan de Afsluitdijk, wat regel matig afbericht voor de repetities tot gevolg heeft. 1929 De openbare optredens worden minder, de muziektent komt zelfs niet uit de winterber- ging. De voetbalwedstrijden op zondagmid- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 11