- 144 - hem op als directeur en vicevoorzitter terwijl zijn broer Willem de functie van secretaris en onder directeur van hem overneemt. Rijkeboer wordt benoemd tot erelid van de vereniging. Door een grote toeloop van nieuwe leden in 1905 moeten er nieuwe instrumenten en uniformjasjes worden aangeschaft waardoor de kas in een zorgwek kende toestand verkeert. De Koninklijke Marine heeft dan onderofficiersjassen te koop, twee leden gaan op de fiets naar Den Helder om de jassen te bekijken. Helaas blijken die door hun afwijkend model niet bruikbaar. Door een onderhandse le ning van één der leden en een voorschot van de leden zelf kunnen er alsnog nieuwe jassen wor den aangeschaft. Oud-burgemeester Van Kempen bedankt voor het erevoorzitterschap, ook voorzitter Asjes haakt om gezondheidsredenen af. Beiden worden be noemd tot ereleden. Als nieuwe erevoorzitter wordt burgemeester Cavalje benoemd, genees heer Koops wordt benoemd tot voorzitter. De activiteiten breiden zich steeds meer uit. Er wordt opgetreden voor het Nut, de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de IJsclub, toneel vereniging Excelsior, toneel- en zangvereniging Eensgezindheid, schoolfeesten, verjaardagen van het Koninklijk huis en de nieuwe floravereniging Floralia te Hippolytushoef. Verder speelt Har monie bij openbare concerten op Wieringen en neemt deel aan concoursen en festivals elders. De nieuwe vervoermiddelen, de motorboot (het zeütijdperk is inmiddels voorbij) en fiets, maken het de leden makkelijker om aan de vaste wal te be zoeken. Om geld bijeen te brengen voor een muziektent, wordt in 1906 door voorzitter Koops het 'Wie- ringer Belang' opgericht. Veel Wieringers geven gehoor aan het verzoek om een bijdrage te leve ren waardoor al snel een demontabele tent aan de bezittingen van Harmonie kan worden toege voegd. Een particuliere tuin aan de Smidssteeg is de eerste standplaats. Later komt de muziektent op het Kerkplein. Op zondag 22 juli van dat zelfde jaar opent medelid Jacob Bruul zijn nieuwe feest zaal Concordia. De nieuwe zaal biedt niet alleen meer ruimte, maar heeft ook belangrijke akoes tische voordelen. Burgemeester Cavalje pleit, na klachten van de onderwijzers over de vervuiling van het schoollokaal door de muzikanten, om de nieuwe zaal ook te gebruiken als oefenruimte. Voorzitter Koops ziet hierin gevaren, hij denkt dat het alcoholgebruik onder de leden zal gaan toenemen. Er komt zelfs een voorstel om politie toezicht te gaan toepassen, de kosten van de twee veldwachters zouden voor rekening van Harmo nie zijn. Gezien de kosten wordt het uiteindelijk één veldwachter. Een ander probleem is de over last door rokers, tijdens uitvoeringen wordt een rookverbod ingesteld. Het overlijden van eerste trombonist Cor Duijn- ker, van wie het stoffelijk overschot na drie maanden, in februari 1909, in het kanaal bij Den Helder wordt gevonden, maakt diepe indruk op de leden. Met omfloerst vaandel en voorzien van een rouwband om de arm zijn de muzikanten bij de uitvaart aanwezig. Tien leden nemen de baar op hun schouder en brengen het trouwe lid naar zijn laatste rustplaats. In 1910 wordt Willem Bruul, met een ruime meerderheid van stemmen, gekozen tot de nieu we voorzitter. Hij neemt de hamer over van bur gemeester Peereboom, die enkele maanden na zijn benoeming besluit te stoppen. Peereboom wordt benoemd tot beschermheer. De familie Bruul heeft met hun artistieke, be stuurlijke en zakelijke talenten een belangrijke inbreng gehad in het orkest. De gebroeders Bruul, de directeur en onderdirecteur, brachten het orkest tot steeds betere resultaten, het orkest eindigt regelmatig hoog in de ranglijsten. De gevreesde tuberculosebacil teistert in 1911 Wieringen, de repetities worden enige tijd ge staakt. Wel wordt er nog opgetreden. Het open bare concert op de verjaardag van prinses Juliana is ter ondersteuning van de Juliana-bloem-actie ter bestrijding van de tuberculose. Hier werkt men graag aan mee, veel gezinnen op het eiland worden door de bacil - zogenaamde tering - ge teisterd. Het jonge lid A. Lossie moet het met zijn leven bekopen. Bijna honderd jaar 'Harmonie' in een notendop, 1911 tot en met 2006: 1911 In september bezoekt Z.K.H. Prins Hendrik het eiland en viert de plaatselijke afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw het 50 jarige bestaan. Jan Bruul Pzn wordt de grimeur van de vereniging, zijn eerste kunsten worden voor het eerst bij het nieuw aangelegde gaslicht bekeken. 1912 Naar aanleiding van het zilveren jubileum wordt er op initiatief van mevrouw Peere- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19e jaargang nr. 5 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 10