Qrie huwelijken uit 1907 - 109 - door Tiny Hoogschagen-Metselaar De dichter Willem Bilderdijk schreef ooit:In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal'. Dit om ons eraan te herinneren dat wij ons heden voor het grootste deel danken aan het erfgoed dat onze voorvaderen ons hebben nagelaten. Nog sterker dan in onze dagen was deze wijsheid in vroeger tijd toepasselijk. Immers, vaders leerden hun vak aan hun zonen, die opvolgers werden op familie bedrijven die vaak al generaties lang van vader op zoon waren overgegaan. Tweede zonen traden soms in het voetspoor van hun schoonvader, of richtten met hun erfdeel een nieuw bedrijf op. Sporen daarvan zijn te vinden als wij de lijst van huwelijken van het jaar 1907 aandachtig bekijken. In dat jaar werden tweeëntwintig huwelijken geslo ten. Het blijkt dat er zes paren zijn waarvan de man geen geboren Wieringer is. Hun beroepen, zoals tramconducteur, predikant, spoorwegarbeider, wij ken af van wat op Wieringen in die tijd gebruikelijk was. van Medemblik naar Wieringen. Alle Wieringers met de achternaam De Jongh stammen van hem af. Benjamin werd bakkersknecht bij MeijertTijsen en zijn vrouw Maartje Bakker, die in Den Oever een boerderij/ bakkerij hadden. Hij trouwde in 1804 op Wieringen met de Wieringse Geertje Schutter. Zij kregen vijf kinderen: Dieu- De Hoelm Op de lijst staat drie keer achter elkaar de familie naam De Jongh. Het betreft kinderen van Willem de Jongh, kastelein en landman, en Aaltje Wigbout. Op 13 oktober trouwde Luit met Alijda Magdalena Visser, vijf dagen later trouwde Dieuwertje met Si mon Koorn en twee dagen daarna Jan met Geertje Kaan. De bruidsparen hebben gedeeltelijk dezelfde achtergrond en zo ontstond het idee om deze keer aan deze twee broers, één van hun zusters en hun partners extra aandacht te besteden. Kijken we eerst naar wat er over hun afkomst bekend is. Willem de Jongh werd geboren op maandag 24 april 1853. Hij stamt niet uit een oud Wieringer geslacht. Zijn grootvader Benjamin de Jongh kwam in 1796 wertje, Eeltje, Wiggert, Geer tje en Johanna. Dochter Geertje trouwde later met Jan Tijsen, kleinzoon van Meijert Tijsen, zijn eerste werk gever op Wie ringen. Willem was de zoon van jongste dochter Johanna. Zij was caféhoudster in Den Oever en ongehuwd. Het café stond aan de Zeestraat (tegenover bakkerij Cornelissen). Het ligt voor de hand dat Willem in zijn jeugd meehielp in het café van zijn moeder. Later werd hij landman (boer) op Westerklief. Het café bleef wel in de familie. Me ijertTijsen, zoon vanWillems oom en tante Jan en Geertje Tijsen-de Jongh, zette het voort en later diens kinderen en kleinkinderen. Willem trouwt op zondag 21 maart 1875 op 21-ja rige leeftijd met de 24-jarige Aaltje Wigbout, doch ter van Jan Wigbout, landman, en Maartje Mulder. Zij woonden op de Hoelm. Aaltje is geboren op za terdag 2 november 1850 en Nederlands Hervormd gedoopt op vrijdag 3 januari 1851 te Hippolytus- hoef. Zij overleed in 1942. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 4 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 7