- 127 - Per week werden er 70 tot 80 zakken meel ver werkt tot broden voor de arbeiders. Naast bakker Miedema was er kruidenier Boonstra, de ouders van Cor Boonstra, bekend als voormalig voorzit ter van de Raad van Bestuur van Philips, en een slager. Het was, na het bakken, de taak van Simon Boes, de bakkerknecht, om het brood 's middags bij de keten te bezorgen. De keten stonden in de luwte, in beide richtingen verspreid over zo'n 15 tot 20 kilometer, van de pas aangelegde dijk. Richting de Vlieter (westerlijke richting) stonden er een stuk of tien. Naar de Friese kant was de afstand korter. De sluizen bij Kornwerderzand waren nog in aanbouw, westelijk daarvan was de dijk nog niet gesloten. De broden werden in kisten op de bestelwagen, zonder kenteken men reed immers in een stukje niemandsland, geladen. Langs de provisorische weg achter de dijk reed Boes iedere dag langs de keten. In elke keet, ook wel barak genoemd, zorgde een keetbaas met vrouw en een hulp, die "flaps" werden genoemd voor het huishouden. De keetbazen waren gastvrije mensen, die met royale hand bier schonken en zorgden voor ver maak. Niet iedere arbeider ging in het weekend naar huis, veel vrijgezellen bleven over. In de kan tine werden dan bioscoopvoorstellingen gegeven en in een afgedankt marineschip, dat in de werk- haven lag en als logement werd gebruikt, werd zelfs wel eens een dansavond georganiseerd. Toen de Afsluitdijk in 1933 was voltooid werd Breezanddijk ontmanteld. De bakkerij, kruide nier en slagerij gingen dicht en de ondernemers gingen op zoek naar iets nieuws. Het zag er even naar uit dat het echtpaar Miedema een bakkerij zou gaan overnemen in Middenmeer maar Trijn tje wilde terug naar Friesland. Er werd een zaak 'oto boven: Voor de bakkerij, v. I. n. r. Trijntje, 'iet en de knecht 'oto midden: De bakkerij te Breezanddijk Nog tien minuten. 'oto onder: De auto van de Discus Koeken Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 4 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 25