i ETORiscHE Vereniging Wieringen bezoekt Zuiderzeemuseum - 122 - door Gea Klein-Hamming Na de lunch werd er een bezoek gebracht aan het buitenmuseum, het Museumpark, waar in de kapel uit Den Oever een muzikaal duo optrad, met speciaal voor deze tentoonstelling geschre ven liedjes over de Afsluitdijk waaronder het lied 'Een ode aan Grietje Bosker'. Ook het oude hulp postkantoor uit Den Oever werd bijna natuurlijk bezocht. Al was het oorspronkelijk de woning en de werkplaats van timmerman Hegeman en werd het na zijn verhuizing in tweeën bewoond door weduwe Trijntje Kaan en haar dochter, het blijft ons postkantoor uit Den Oever. Het Zuiderzee museum werd gesticht in 1948, in 1983 werd het Museumpark geopend. Het geeft een beeld van het wonen en werken rondom de Zuiderzee tus sen 1880 en 1930, de periode die voorafgaat aan de voltooiing van de Afsluitdijk in 1932. Volgend jaar viert het Museumpark haar vijfentwintig jaar bestaan, waar veel aandacht aan zal worden be steed. Het is niet altijd nodig om ver van huis te gaan om dan iets moois te kunnen zien, was dit keer de gedachte van de Historische Vereniging Wie- ringen. Vooral in een jaar waarin de Afsluitdijk, die zo dicht bij huis is, landelijk in de belang stelling staat. Er is al veel aandacht geweest voor de Dijk maar de schilderijen van de Rotterdamse kunstenaar Johan Hendrik Mastenbroek, die veel werkzaamheden uitgevoerd door de gewone ar beider, op het schildersdoek heeft vastgelegd, zijn Huisje Urk met mevrouw Roorda uit Hippolytushoef in Urker klederdracht Na het bezoek aan het Zuiderzeemuseum kregen de deelnemers van de excursie een rondrit over het moderne kassencomplex Agriport A7 gele gen aan de rijksweg A7, waar grootschalige glas tuinbouw plaatsvindt. Henk Jan Wittink, chauf feur Hippo reizen, gaf hierbij een korte uitleg over het gebruik van het regenwater, het aantal arbeidsplaatsen en de te bouwen woningen. Met dit grootse project bracht Wittink de deelnemers weer terug in de tegenwoordige tijd. De dag was te kort, er is zoveel te zien, was de algemene me ning van de deelnemers. Het was een geslaagde dag, die weer kan worden bijgeschreven in het geschiedenisboek van de vereniging. de moeite waard om te bekijken. De jaarlijkse ex cursie bracht de leden van de vereniging dan ook naar het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, waar onder leiding van een gids de werken van deze schilder konden worden bekeken. Het Zuiderzeemuseum organiseerde ter gelegen heid van het 75-jarige bestaan van de Afsluitdijk in 2007 deze spectaculaire tentoon stelling, De Dijk. Centraal staan de 21 schilderijen en 106 tekeningen die Mastenbroek van het gebeuren maak te. Ook hoogtepunten als de sluiting van het laatste gat in de dijk op 28 mei 1932, even na één uur 's middags, koos hij als onderwerp. Aangevuld met prachtige foto's van machines, stoom fluiten en arbeiders wordt de dynamiek en heroïek van die turbulente tijd sa mengevat. De tentoonstelling is intus sen verlengd tot 24 juni 2007, zo meldt het museum. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 4 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 20